Reklama

Prześladowania w Indiach

- Prześladowania w Indiach pogłębiły zrozumienie roli krzyża w życiu chrześcijan - powiedział dziś abp Raphael Cheenath podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w stołecznej Bazylice Św. Krzyża. Metropolita Cuttack-Bhubaneśwaru w indyjskim stanie Orisa gości w Polsce w związku z obchodzonym dziś po raz pierwszy Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Poświęcony jest on właśnie Indiom.

Reklama

W homilii, którą w znacznej mierze odczytał w języku polskim ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji „Kirche in Not” (Pomoc Kościołowi w Potrzebie) abp Cheenath przypomniał o dwóch falach prześladowań, do których doszło w Indiach. Pierwsze z nich miało miejsce w grudniu 2007 roku i sierpniu 2008.

Hierarcha podkreślił, że drugi atak, „bardziej krwawy i szatański” od poprzedniego trwał ponad 8 miesięcy. „Cała operacja była dokładnie zaplanowana i zorganizowana. Jej celem było ustanowienie jednego narodu Hindu w Indiach, co jest myślą przewodnią ideologii hindutwa, wspieranej przez religijnych fanatyków Hindu” - mówił arcybiskup. Jak wyjaśnił w Hindu nie ma miejsca dla mniejszości wyznaniowych takich jak chrześcijanie czy muzułmanie.

Po raz kolejny indyjski metropolita przypomniał, że w wyniku ataków ok. 50 tys. osób musiało opuścić swoje domy, ok. 100 straciło życie, 5 tys. domów zostało zrabowanych i spalonych a około 40 różnych instytucji uległo zniszczeniu bądź zostało splądrowanych. „Wielu ludzi musiało schronić się w lasach, wielu uciekło z tego regionu, inni z kolei opuścili stan Orisa w obawie o swoje życie” - podkreślił abp Cheenath.

Metropolita przyznał, że wyglądało to tak, jakby wszystkie owoce ciężkich prac prowadzonych w Indiach w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zostały strawione przez płomienie. Wspominając spotkania z ofiarami prześladowań w obozach dla uchodźców arcybiskup powiedział, że dawali oni świadectwo, że są utwierdzeni w swej wierze.

„Zaprawdę prześladowania te pogłębiły prawdziwe zrozumienie roli krzyża w życiu chrześcijan” - powiedział abp Cheenath. Jak dodał bez wątpienia wierzący w indyjskim dystrykcie Kandhamal straszliwie ucierpieli, stracili cały swój dobytek a niektórzy i życie. „Trauma i strach nie opuszczały ich przez cały te czas, ale Duch Boży wciąż jest z nimi” - podkreślił hierarcha.

Abp Cheenath podkreślił, że w Kandhamal nie wszystko jest jednak stracone, bowiem nawet w przepełnionej nienawiścią społeczności Hindu można znaleźć osoby o dobrych intencjach. „Są to dobrzy samarytanie swoich czasów. Ryzykując własne życie, potajemnie oferują oni schronienie kapłanom i innym ofiarom, uciekającym przed prześladowcami. Niektórzy z nich odwiedzają chrześcijan i przepraszają za doznane krzywdy” - powiedział hierarcha. Jego zdaniem takie przejawy troski i żalu, nawet jeśli skryte, pozwalają nam mieć nadzieję, że Kościół w Kandhamal zostanie w najbliższej przyszłości odbudowany a harmonia i pokój mogą wciąż być przywrócone.

Na zakończenie metropolita Cuttack-Bhubaneśwaru w indyjskim stanie Orisa podziękował organizacji „Kirche in Not” (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Jak poinformował diecezje misyjne w Indiach otrzymują pomoc finansową, dzięki której mogą szkolić nowych seminarzystów, świeckich katechistów oraz budować świątynie i instytucje religijne. „W imieniu całego Kościoła misyjnego w Indiach chciałbym złożyć serdeczne podziękowania «Pomocy Kościołowi w Potrzebie», podziękować całemu Kościołowi w Polsce za dzisiejszy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym za solidarność wyrażoną w modlitwie oraz pomoc materialną” - zakończył abp Cheenath.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski z inicjatywy organizacji „Kirche in Not” (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Ma on być okazją, by uwrażliwić Polaków na problem wolności religijnej, jako jednego z podstawowych praw człowieka. W ramach obchodów w ok. 15 diecezjach odbywa się dziś zbiórka do puszek na rzecz prześladowanych chrześcijan w Indiach. Pozyskane w ten sposób środki umożliwią odbudowę zniszczonych świątyń, szkół czy ochronek dla dzieci w indyjskim stanie Orisa.

„Kirche in Not” szacuje, że 350 mln chrześcijan na świecie żyje w sytuacji, w której poddawani są mniej lub bardziej dokuczliwym represjom, z czego 200 mln znajduje się w sytuacji zagrożenia życia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama