Franciszkanie po raz pierwszy organizują warsztaty muzyki liturgicznej. Zajęcia rozpoczynają się w klasztorze przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie w piątek 11 grudnia i potrwają do niedzieli 13 grudnia.
„Warsztaty kierowane są do wszystkich, którym leży na sercu troska o liturgię i chęć czynnego zaangażowania się w animację śpiewu liturgicznego w miejscach, w jakich żyjemy. Celem jest przybliżenie 800-letniej franciszkańskiej tradycji muzyczno – liturgicznej, uświadomienie uczestnikom, że to do wszystkich wiernych należy troska o odpowiedni poziom śpiewu liturgicznego, oraz co należy zrobić, aby śpiew liturgiczny pomagał nam się modlić” - tłumaczy inicjatywę jeden z pomysłodawców o. dk Marcin Drąg.
Warsztaty obejmują pracę nad konkretnym materiałem muzycznym związanym ze środowiskiem franciszkańskim. W ramach śpiewu polifonicznego nauka obejmie m.in. mszę: Missa In Basilica Cracoviensis Sancti Francisci skomponowaną przez Piotra Pałkę specjalnie dla Bazyliki św. Franciszka w Krakowie. Natomiast w ramach śpiewu gregoriańskiego zostaną opracowane I nieszpory z uroczystości św. Franciszka skomponowane przez Brata Juliana ze Spiry w XIII wieku.
Zajęcia będą prowadzone w dwóch równoległych tokach pracy: Śpiew polifoniczny – prowadzą: Piotr Pałka i Paweł Bębenek. Śpiew gregoriański – prowadzi: o. Tomasz Jarosz. Repertuar polifoniczny zostanie zaprezentowany w Niedzielę 13 grudnia w bazylice św. Franciszka na mszy św. o godz. 12.00. Natomiast śpiew gregoriański w sobotę 12 grudnia podczas uroczystych nieszporów w rycie średniowiecznym również w bazylice franciszkanów o godz. 20.00.
„Bracia zapewniają profesjonalne prowadzenie zajęć, możliwość skorzystania z fachowych porad instruktorów, pogłębienie wiedzy i umiejętności liturgiczno – muzycznych, śpiewnik i potrzebne materiały, dwa posiłki: bigos po franciszkańsku w sobotę oraz franciszkańską grzybową w niedzielę (pozostałe posiłki we własnym zakresie) oraz franciszkańską radość i otwartość” – mówią jednym głosem organizatorzy. Koszt 40 zł.
Franciszkanie, choć nie zapewniają noclegów, to jednak deklarują, że mogą pomóc w ich znalezieniu. Poniżej podajemy szczegółowy program Franciszkańskich warsztatów muzyki liturgicznej. Więcej można znaleźć na stronie: www.warsztaty.franciszkanska4.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.