Ostatniej doby 6 osób zmarło z powodu wychłodzenia - podało we wtorek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 listopada 2016 r. w wyniku wychłodzenia zmarło 71 osób. RCB przypomina, aby przekazywać informacje o osobach, które potrzebują pomocy, pod numer alarmowy 112. Wiesz o kimś, komu grozi wychłodzenie? Nie bądź obojętny, twoja reakcja może uratować życie!
RCB apeluje o reagowanie na przypadki osób pozostających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.
Centrum apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore; może chodzić też o osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował we wtorek rano PAP, że od czwartku do wtorku rano miały miejsce 1892 pożary, w których 14 osób zginęło, a 73 były poszkodowane. W ciągu ostatniej doby natomiast w 394 pożarach 8 osób zginęło, a 20 osób zostało poszkodowanych. Najwięcej pożarów miało miejsce w województwie mazowieckim - 52, śląskim - 49, dolnośląskim - 38, wielkopolskim - 35.
Strażacy wciągu ostatniej doby 99 razy interweniowali w przypadkach, gdy dochodziło do emisji trującego tlenku węgla, co było połączone z dogrzewaniem i niesprawnością urządzeń lub brakiem wentylacji. W tych sytuacjach nikt nie zginął ale ponad 80 osób uległo podtruciu.
Od września 2016 r., który w statystykach straży pożarnej jest początkiem obecnego sezonu grzewczego, strażacy 2350 razy interweniowali w przypadkach dotyczących tlenku węgla. Z powodu zatrucia nim zginęły 24 osoby, a 1322 było poszkodowanych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.