Władze Turcji uważają zarówno dżihadystyczne Państwo Islamskie, jak i ugrupowanie Dżabhat Fatah al-Szam za organizacje terrorystyczne i dlatego będą postępować wobec nich zgodnie z polityką antyterrorystyczną - poinformowało w czwartek źródło w tureckim MSZ.
Dżabhat Fatah al-Szam przeprowadziło we wtorek w północno-zachodniej Syrii atak na kilka ugrupowań rebelianckich wchodzących w skład wspieranej przez Turcję Wolnej Armii Syryjskiej (WAS), co grozi poważnym osłabieniem umiarkowanej części syryjskiej rebelii.
Według źródła w tureckim MSZ ataki mogły być motywowane tym, że Dżabhat Fatah al-Szam, dawniej związane z Al-Kaidą i znane jako Front al-Nusra, chce uniemożliwić doprowadzenie do politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego.
Źródło to również poinformowało, że Turcja nic nie wie na temat jakiegokolwiek projektu konstytucji, zaprezentowanego na początku tygodnia przez Rosję podczas rozmów pokojowych w stolicy Kazachstanu, Astanie, i zawierającego m.in. zapisy o autonomii dla syryjskich Kurdów.
We wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ogłosił, że Rosja przygotowała projekt konstytucji dla Syrii i przekazała go delegacji rebeliantów na rozmowy pokojowe w Astanie. Jednak rebelianci zapowiedzieli, że nie będą rozmawiać o tym projekcie. Szczegółów dokumentu nie podano.
W zorganizowanym w lutym 2012 roku referendum 84 proc. Syryjczyków opowiedziało się za przyjęciem nowej konstytucji, która zniosłaby prymat rządzącej od pół wieku partii Baas prezydenta Baszara el-Asada, zachowując szerokie uprawnienia dla szefa państwa. Takiemu dokumentowi sprzeciwiał się jednak Zachód, wiele państw arabskich oraz syryjska opozycja.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.