Zebrała się Komisja Konkordatowa

W Warszawie zebrała się dziś Komisja Konkordatowa. Jak poinformował KAI przewodniczący Komisji ze strony kościelnej bp Tadeusz Pieronek, rozmowy toczyły się wokół wątpliwości dotyczących relacji sądów państwowych do sądów kościelnych.

Biskup nie podał szczegółów obrad. W przyszłości Komisja ma wznowić "żywszą działalność", zwłaszcza zespołów ekspertów. Nie ustalono terminu kolejnego spotkania.

Bp Stanisław Budzik, który wchodzi w skład kościelnej Komisji Konkordatowej, powiedział w rozmowie z KAI, że spotkanie miało miejsce po ponad 2 latach. Zaznaczył, że przebiegało w dobrej atmosferze, a strony kościelna i rządowa były dobrze do spotkania przygotowane. - Pokazało też ono, jak bardzo potrzebny był Konkordat - zaznaczył.

Komisja Konkordatowa zajmuje się wprowadzeniem w życie zapisów konkordatowych i podejmowaniem problemów związanych z relacjami Kościół – państwo.

Do tej pory rozmowy i współpraca ze stroną rządową pozwoliły m.in. na wyjaśnienie i unormowanie m. in. spraw dotyczących małżeństw kanonicznych ze skutkami cywilnymi (małżeństwa konkordatowe), problemów kościelnego szkolnictwa wyższego i wydziałów teologicznych w uniwersytetach państwowych czy spraw związanych z ubezpieczeniem duchownych, statusu prawnego kapelanów szpitali i więzień. Strona kościelna i rządowa uzgodniły w Komisji Konkordatowej także dwie instrukcje o sposobie zyskiwania osobowości prawa cywilnego przez kościelne osoby prawne.

Kościelna Komisja Konkordatowa została powołana do życia 11 maja 1998 r. przez Stolicę Apostolską, zajmuje się przede wszystkim sprawami związanymi z realizacją postanowień konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Analizuje prace legislacyjne podejmowane w tym zakresie przez rząd i parlament. Jedną z pierwszych spraw jaką musiała się zająć Komisja było opracowanie i wydanie 15 listopada 1998 r. "Instrukcji dla księży dotyczącej małżeństw konkordatowych", która określa cywilnoprawne skutki ślubu zawartego w kościele. Ponadto Komisja wydała: "Instrukcję dotyczącą zakresu i sposobu uzyskania osobowości prawnej przez instytucje kościelne na podstawie prawa polskiego" oraz "Instrukcję dotycząca sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez terytorialne i personalne instytucje". Komisja ma także w gestii podatki oraz ubezpieczenie zdrowotne i społeczne dla duchownych. Dlatego też Komisja prowadziła w 2005 r. rozmowy z członkami rządowej Komisji Konkordatowej w sprawie propozycji zlikwidowania Funduszu Kościelnego, z którego m.in. płyną środki na ubezpieczenie duchownych.

Przewodniczącym kościelnej Komisji Konkordatowej jest bp Tadeusz Pieronek, w jej skład wchodzą bp Stanisław Budzik, bp Piotr Libera, bp Andrzej Dziuba, ks. Witold Adamczewski SJ, ks. Remigiusz Sobański.

Ze strony rządowej w skład Komisji wchodzą Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych (w jego imieniu w dzisiejszym spotkaniu wziął udział Andrzej Kremer, podsekretarz stanu w MSZ), Barbara Kudrycka minister nauki i szkolnictwa wyższego, Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości i Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »