Nie ma zakazu organizacji w niedzielę w Hajnówce (Podlaskie) II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku.
Na organizację marszu zgody nie wydał wcześniej burmistrz Hajnówki. Decyzję tę - zgodnie z procedurą - zaskarżyli do sądu organizatorzy planowanego marszu. Po kilkuminutowej rozprawie, na której nie było przedstawicieli władz Hajnówki, sąd uwzględnił odwołanie i uchylił decyzję burmistrza.
Nie zgadzając się na organizację marszu burmistrz Hajnówki przywoływał m.in. piątkowe stanowisko rady tego miasta, w którym wyraziła ona "zdecydowany sprzeciw" wobec planów organizacji marszu w mieście. Radni zwrócili uwagę, iż trasa marszu ma przebiegać przy prawosławnym soborze św. Trójcy, gdzie w tym samym czasie odbywać się będzie nabożeństwo w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Postu (wypada wtedy w Cerkwi tzw. niedziela przebaczania win). "Przeprowadzenie zgromadzenia może zakłócić powagę tego nabożeństwa" - napisali radni.
Przypomnieli też w stanowisku, że ubiegłoroczny marsz odbył się pod hasłem "Bury - nasz bohater". "Postać +Burego+ (kpt. Romualda Rajsa - PAP) w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu" - zaznaczyli autorzy stanowiska. Postać "Burego" jest na ulotkach z zaproszeniem na marsz, które kolportuje ONR.
Marsz planowany jest w Hajnówce na 26 lutego, jego organizatorem jest m.in. ONR. Wydając zakaz, burmistrz tego miasta powołał się na prawo o zgromadzeniach i uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie, może to zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.