Rozmowy nad kształtem duszpasterstwa emigracyjnego, przedstawienie programu duszpasterskiego na rok następny oraz zakończenie dyskusji nad okresem propedeutycznym w seminariach to najważniejsze punkty programu obrad biskupów.
Biskupi będą obradować w czwartek, 26 listopada, na Jasnej Górze. Przyjmą też kalendarium na 2010 rok i zatwierdzą tekst listu na święto Świętej Rodziny.
350. Zebranie Plenarne rozpocznie się tuż po zakończeniu dorocznych rekolekcji biskupów, które trwają od poniedziałku, 23 listopada i zakończą się Mszą św. w czwartek rano, 26 listopada.
Biskupi podejmą uchwałę w sprawie okresu propedeutycznego w wyższych seminariach duchownych. Temat ten powracał podczas zebrań plenarnych. Biskupi chcą, by we wszystkich seminariach kandydaci przez pierwszy rok studiów lub przez jeden semestr byli osobno wprowadzani w życie seminaryjne, a dopiero później włączeni w całą wspólnotę seminaryjną. W październiku br. bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu ds. powołań, przedstawił propozycje przeprowadzenia roku propedeutycznego w polskich seminariach. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się także biskupi z zagranicy, biorący udział w obradach polskiego Episkopatu.
Episkopat zatwierdzi kalendarium czynności KEP; składają się na nie terminy zebrań plenarnych i rekolekcji Episkopatu, a także obrad odbywających się po raz pierwszy w przyszłym roku zebrań Rady Biskupów Diecezjalnych; wprowadził je w tym roku nowy statut. Biskupi przyjmą też kalendarium ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich.
Podczas zebrania plenarnego Episkopat zatwierdzi list pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia. Biskupi będą także omawiać list Episkopatu o kulturze języka. O odpowiedzialność za słowa wobec współczesnej „brutalizacji języka”, która często sprawia, że burzone są autorytety, zaapelował podczas październikowego zebrania plenarnego abp Józef Michalik.
Biskupi zapoznają się z inicjatywą nowego tłumaczenia Kodeksu Prawa Kanonicznego. Omówią też sprawy ekonomiczne, które zreferuje ekonom Episkopatu ks. Janusz Majda.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.