Rozmowy nad kształtem duszpasterstwa emigracyjnego, przedstawienie programu duszpasterskiego na rok następny oraz zakończenie dyskusji nad okresem propedeutycznym w seminariach to najważniejsze punkty programu obrad biskupów.
Biskupi będą obradować w czwartek, 26 listopada, na Jasnej Górze. Przyjmą też kalendarium na 2010 rok i zatwierdzą tekst listu na święto Świętej Rodziny.
350. Zebranie Plenarne rozpocznie się tuż po zakończeniu dorocznych rekolekcji biskupów, które trwają od poniedziałku, 23 listopada i zakończą się Mszą św. w czwartek rano, 26 listopada.
Biskupi podejmą uchwałę w sprawie okresu propedeutycznego w wyższych seminariach duchownych. Temat ten powracał podczas zebrań plenarnych. Biskupi chcą, by we wszystkich seminariach kandydaci przez pierwszy rok studiów lub przez jeden semestr byli osobno wprowadzani w życie seminaryjne, a dopiero później włączeni w całą wspólnotę seminaryjną. W październiku br. bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu ds. powołań, przedstawił propozycje przeprowadzenia roku propedeutycznego w polskich seminariach. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się także biskupi z zagranicy, biorący udział w obradach polskiego Episkopatu.
Episkopat zatwierdzi kalendarium czynności KEP; składają się na nie terminy zebrań plenarnych i rekolekcji Episkopatu, a także obrad odbywających się po raz pierwszy w przyszłym roku zebrań Rady Biskupów Diecezjalnych; wprowadził je w tym roku nowy statut. Biskupi przyjmą też kalendarium ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich.
Podczas zebrania plenarnego Episkopat zatwierdzi list pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia. Biskupi będą także omawiać list Episkopatu o kulturze języka. O odpowiedzialność za słowa wobec współczesnej „brutalizacji języka”, która często sprawia, że burzone są autorytety, zaapelował podczas październikowego zebrania plenarnego abp Józef Michalik.
Biskupi zapoznają się z inicjatywą nowego tłumaczenia Kodeksu Prawa Kanonicznego. Omówią też sprawy ekonomiczne, które zreferuje ekonom Episkopatu ks. Janusz Majda.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.