Duchowni rozmawiają m. in. o duszpasterstwie młodzieży, przygotowaniu kapłanów oraz szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach.
"Jasna Góra to szczególne miejsce, żeby obradować nad kierunkami duszpasterskimi Kościoła w Polsce w najbliższym czasie" - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu w Panamie, przedstawi podczas zebrania Rady bp Marek Solarczyk - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Rzecznik KEP podkreślił, że do Panamy pojedzie wielu młodych Europejczyków, w tym 3,5 tys. z Polski, najwięcej z archidiecezji krakowskiej. Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że spotkaniem w Panamie "będzie także żyła" młodzież w całej Polsce. Odbędzie się wtedy wiele inicjatyw modlitewnych w całym kraju - czuwania, zgromadzenia, także na Jasnej Górze.
Podobnie będzie podczas poświęconego młodzieży XV Zgromadzenia Synodu Biskupów, które odbędzie się od 3 do 28 października w Rzymie. "Ten synod jest nie tylko o młodzieży - on jest o wierze i rozeznawaniu powołania. Dlatego różne wspólnoty powołaniowe i zakonne w różnych kościołach będą spotykały się każdego dnia trwania synodu" - powiedział rzecznik KEP, zachęcając do modlitwy w intencji synodu.
Biskupi będą też w sobotę rozmawiać na temat szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach. Na ten temat będzie mówić m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Rzecznik episkopatu przypomniał o encyklice Franciszka "Laudato si", w której papież mówił o ekologii i konieczności dbania o środowisko. "To jest bardzo bliskie Kościołowi - o tym mówił Jan Paweł II, papież Benedykt, teraz mówi Franciszek" - podkreślił.
Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych jest kapłaństwo. Na podstawie wytycznych Stolicy Apostolskiej biskupi przygotowują specjalny program, dotyczący duszpasterstwa w seminariach i przygotowania kapłanów.
Ks. Rytel-Andrianik powiedział, że podczas sesji Rady będzie też mowa o spotkaniu wszystkich przewodniczących episkopatów z Europy, które odbędzie się we wrześniu w Poznaniu. Będą oni rozmawiali o solidarności i wolontariacie. "To właśnie z Polski wyszła solidarność, które skruszyła mury komunizmu. Wolontariat jest dla nas też wyzwaniem" - powiedział rzecznik. Jak dodał, spotkanie w Poznaniu będzie okazją do uczczenia 1050. rocznicy powstania pierwszej diecezji w Polsce - diecezji poznańskiej - oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po zakończeniu obrad Rady ma zostać wydany specjalny komunikat.
Rada Biskupów Diecezjalnych spotyka się w Częstochowie tradycyjnie w przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej - jednego z najważniejszych wydarzeń w sanktuarium, przed którym do Częstochowy przybywa ok. 80 pieszych pielgrzymek. Przez dwa dni 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera ok. 30 tys. osób.
Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki powiedział dziennikarzom, że tegoroczne święto jest obchodzone także w kontekście stulecia odzyskania niepodległości. "+Tu zawsze byliśmy wolni+ - powtarzamy w tym roku te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które tu wypowiedział, bo rzeczywiście uświadamiamy sobie, jak wielką rolę w tej wolności odgrywała i odgrywała przez cały czas Matka Boża, a przez nią Jasna Góra jako stolica duchowa, formująca naszą duchowość, nasze serca i nasze postawy" - dodał.
Wieczorem biskupi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. W niedzielę przed południem wezmą udział we mszy św. na jasnogórskim szczycie, której będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący KEP przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz sekretarz generalny KEP.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.