Siedem sióstr z zakonu kontemplacyjnego Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) zamieszka w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Watykanie. Przez 5 lat będą one wspierać m. in. modlitwą, postami oraz pracą posługę papieża i cały Kościół.
Zajmą one miejsce siedmiu benedyktynek, które również przez pięć lat nie tylko modliły się za Ojca Świętego, ale także uprawiały niewielki przyklasztorny ogród i szyły szaty liturgiczne.
O nowych mieszkankach klasztoru klauzurowego wspomniał Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 22 listopada. Podkreślił, że ich modlitwa „jest bardzo cenna dla mojej posługi” i podziękował zarówno ich poprzedniczkom, jak i wszystkim kobietom na świecie, które modlą się za niego oraz ponownie wezwał wszystkich „do wspierania ich w ich potrzebach”.
Zakon wizytek założyli 6 czerwca 1610 we Francji św. Franciszek Salezy (1567-1622) i św. Joanna Franciszka Frémyot de Chantal (1572-1641). Ma ona charakter kontemplacyjny, a każdy klasztor jest autonomiczny i ma własną przełożoną. Na świecie jest obecnie ok. 2,2 tys. mniszek i nowicjuszek w ponad 140 domach na całym świecie. Przy Watykanie zamieszka sześć Hiszpanek (z Burgos, Oviedo, Sewilli, Valladolid i Madrytu) i jedna Włoszka.
Klasztor „Mater Ecclesiae” powstał 13 maja 1994 z inicjatywy Jana Pawła II, który postanowił utworzyć wspólnotę sióstr klauzurowych wewnątrz Watykanu, aby towarzyszyły one modlitwami papieżowi i jego współpracownikom z Kurii Rzymskiej. Ojciec Święty zarządził również, że jednorazowa „kadencja” sióstr z danego zakonu trwać będzie pięć lat, po czym zastąpią je inne zakonnice. Jako pierwsze przy Watykanie zamieszkały klaryski, następnie przybyły tam karmelitanki i ostatnio benedyktynki.
Sam budynek wzniesiono dwa lata wcześniej na terenie dawnych pomieszczeń ogrodników watykańskich. Zarówno jego nowoczesna, skromna bryła, jak i umiejscowienie mają sprzyjać życiu duchowemu i kontemplacji. Ten czteropoziomowy dom ma m.in. 12 cel dla sióstr i bibliotekę oraz kaplicę i chór dla zakonnic, a także rozmównicę. Jedyną ozdobą obiektu są witraże w kaplicy, przy czym główny – w prezbiterium – przedstawia spotkanie Jezusa z uczniami na drodze do Emaus, boczne natomiast zawierają symbole niektórych zakonów klauzurowych. Ponadto przed ołtarzem znajduje się cenny krzyż – dzieło rzeźbiarza Francesco Messiny, również skłaniający do rozmyślań i mistycyzmu.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.