W środę w Warszawie spotkali się szefowie MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy rozmawiają o przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz o polityce wschodniej UE - poinformował PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.
Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych V4 rozpoczną się rozmowy plenarne z udziałem wszystkich gości, m.in. szefów dyplomacji państw Partnerstwa Wschodniego i komisarza UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesa Hahna.
Tradycyjne spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Partnerstwa Wschodniego, poprzedzające zaplanowany na 24 listopada V szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, organizowane jest przez Polskę w ramach jej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
W środowych rozmowach weźmie udział łącznie kilkunastu szefów MSZ krajów Europy i jej wschodniego sąsiedztwa.
W toczących się na warszawskim stadionie Legii rozmowach uczestniczyć będą szefowie dyplomacji państw Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) oraz ministrowie spraw zagranicznych Szwecji, Rumunii, Estonii i Chorwacji.
Swoje delegacje przysyłają do Warszawy także przedstawiciele innych państw zainteresowanych przyszłością unijnej polityki wschodniej, m.in. Wielka Brytania, Bułgaria, Słowenia i Malta, która sprawuje prezydencję w UE.
Środowe spotkanie będzie poświęcone przygotowaniom do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego i przyszłości Partnerstwa oraz - szerzej rozumianej - polityki wschodniej UE. Dyskutowane mają być również oczekiwania wobec szczytu ze strony poszczególnych krajów PW.
Wśród głównych tematów rozmów mają znaleźć się też perspektywy "rozbudowy połączeń transportowych oraz infrastrukturalnych między krajami Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (tzw. connectivity)", które - jak wskazał Wawrzyniak - stanowią jeden z "priorytetów polityki Partnerstwa Wschodniego, ustalonych na poprzednim szczycie PW w Rydze w 2015 roku".
Rozmowy zwieńczyć ma konferencja prasowa, na której wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego przedstawią ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej.
Na marginesie szczytu Waszczykowski odbywa serię spotkań bilateralnych. Rano rozmawiał z szefową MSZ Szwecji Margot Wallstroem i komisarzem Hahnem; przed południem spotka się jeszcze z chorwackim ministrem Davorem Ivo Stierem. Po południu planowane są rozmowy z szefami dyplomacji Rumunii Teodorem Melescanu i Estonii Svenem Mikserem. Jeszcze wcześniej, we wtorek, szef polskiego MSZ rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Mołdawii i Azerbejdżanu.
Po zakończeniu rozmów na stadionie Legii szefowie wszystkich delegacji zostaną przyjęci przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim. Podczas spotkania zaplanowano wystąpienie prezydenta. Jak zapowiedział we wtorek prezydencki minister Krzysztof Szczerski, Duda powie o swoich priorytetach w polityce w regionie oraz o inicjatywie Trójmorza, a take opowie się za dalszym rozszerzaniem UE i reformą Partnerstwa Wschodniego w kierunku potrzeb poszczególnych państw.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.