Papież raz jeszcze ponawia wysuniętą już przez Jana Pawła II propozycję wspólnych poszukiwań takich form pełnienia posługi Biskupa Rzymu, które mogliby uznać i katolicy, i prawosławni. Benedykt XVI podejmuje tę sprawę w przesłaniu, które przekazał dziś Bartłomiejowi I przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Kard. Walter Kasper stoi na czele watykańskiej delegacji, która w myśl 40-letniej już tradycji udała się do patriarchatu Konstantynopola na patronalne obchody ku czci Apostoła Andrzeja.
W swym liście Ojciec Święty nawiązuje do ostatniej, 11. z kolei, sesji plenarnej katolicko-prawosławnej komisji dialogu teologicznego, goszczonej w październiku na Cyprze. Podjęto na nim temat roli Biskupa Rzymu w Kościele pierwszego tysiąclecia. Papież ocenia pozytywnie fakt, że mimo trudności i nieporozumień wszystkie Kościoły biorące udział w pracach komisji opowiadają się za kontynuowaniem dialogu. Zwraca też uwagę na wzrastające w ostatnich dziesięcioleciach braterstwo między katolikami a prawosławnymi. Nie powinni temu przeszkadzać ci, którzy przywiązani do pamięci o różnicach historycznych nie potrafią się otworzyć na działanie Ducha Świętego.
Benedykt XVI wyraża uznanie duchowieństwu i wiernym Patriarchatu Ekumenicznego za świadectwo dawane Ewangelii nawet w trudnych warunkach. Podkreśla, że wobec coraz bardziej złożonych wyzwań stojących przed chrześcijanami jest ono szczególnie potrzebne. Z pewnością stanie się bardziej wiarygodne, jeżeli wyznawcy Chrystusa będą w pełnej jedności. Na razie, gdy do niej zdążamy, winniśmy już dawać wspólne świadectwo w służbie ludzkości. Nasze Kościoły mają zwłaszcza bronić godności człowieka, szerzyć wartości etyczne, wdrażać sprawiedliwość i pokój, walczyć z głodem, ubóstwem i analfabetyzmem, wzywać do odpowiedzialności za ochronę przyrody. Papież wspomina tu liczne inicjatywy ekologiczne patriarchy Bartłomieja, w tym niedawne, październikowe sympozjum z cyklu „Religia, Nauka a Środowisko”, poświęcone rzece Missisipi.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.