Benedykt XVI przyjął prezydenta Peru Alana Garcíę Pereza. Przybył on do Europy na szczyt iberoamerykański, który odbywa się w stolicy Portugalii z udziałem szefów 22 państw.
Główne tematy lizbońskiego spotkania to innowacyjność technologiczna i upowszechnianie wiedzy, a także sytuacja w Hondurasie po niedzielnych wyborach prezydenckich oraz napięcie między Kolumbią a Wenezuelą.
Kościół w Peru pełni ważną rolę społeczną. Wyrazem tego był niedawny udział przedstawicieli episkopatu w negocjacjach rządu ze zbuntowanymi Indianami protestującymi przeciwko inwestycjom wydobywczym w regionie Amazonii. Temat współpracy Kościoła i państwa pojawił się w czasie watykańskich rozmów prezydenta Peru. Po audiencji u Papieża Alan Garcia spotkał się bowiem z kardynałem sekretarzem stanu oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, rozmawiano również na temat sytuacji w regionie. Gdy chodzi o Peru, podkreślono wysiłki rządu na rzecz wykorzenienia ubóstwa, umocnienia państwa prawa i ochrony przyrody.
Ponadto na prywatnych audiencjach Benedykt XVI przyjął arcyksięcia Otto Habsburga oraz 13 brazylijskich biskupów, których kolejna grupa przybyła z wizytą ad limina Apostolorum.
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.