Patriarchat moskiewski opublikował książkę z wystąpieniami Benedykta XVI pt. „Europa – duchowa ojczyzna“. Zawiera ona wszystkie wypowiedzi i wystąpienia jakie kard. Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI - poświęcił naszemu kontynentowi w ostatnim dziesięcioleciu. Opublikowano ją w wersji dwujęzycznej: rosyjskiej i włoskiej.
Wprowadzenie do tej wyjątkowej publikacji napisał abp Hilarion (Alfejew) kierownik Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Inicjatywa publikacji wyszła ze strony instytucji kierowanej przez abp Hilariona we współpracy z międzynarodową organizacją International Association Sofia.
„Książka ta jest wydarzeniem historycznym, nie mającym odpowiednika w tysiącletniej historii kontaktów katolików i rosyjskiego prawosławia“ – powiedział wydawca książki prof. Pierluca Azzaro, przewodniczący „Sofii” i wykładowca historii myśli politycznej na uniwersytecie w Mediolanie.
„Przede wszystkim jest to wspaniałe świadectwo miłości do Chrystusa i między chrześcijanami. To jest tryskająca miłość, zrodzona z europejskiej kultury w jej wielorakich formach wyrazu: kultury, która jest żywa, wypełniona rzeczywistą, kreatywną i moralną energią gotową do budowy dobrej przyszłości dla wszystkich” – powiedział Azzaro.
„Jak wyjaśniają nam: papież i abp Hilarion w swoim wstępie, Europa jest kontynentem, kulturą z dwoma skrzydłami reprezentowanymi przez Kościoły wschodnie i Kościół zachodni oraz szczególną dualnością Europa Zachodnia-Rosja. Europa staje przed naszymi oczami jako wspólna duchowa ojczyzna“ – powiedział Azzaro i wskazał na przesłanie Benedykta XVI na ten temat podczas pielgrzymki do Republiki Czeskiej.
„Ta książka zawiera wypowiedzi Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI o przyszłości Europy. Jest dowodem na absolutną zgodność poglądów i pozycji Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego co do współczesnych procesów społecznych. Jest także przykładem wielkiego potencjału z jakim mają do czynienia katolicy i prawosławni” – powiedział ks. Filip Riabych, rzecznik prasowy i zastępca przewodniczącego Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.
Oficjalna prezentacja książki odbędzie się 2 grudnia w ministerstwie rozwoju gospodarczego w Rzymie.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.