Reklama

Decyzja w sprawie Afganistanu - na przełomie roku

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że decyzja o ewentualnym zwiększeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie zapadnie na przełomie roku. Szef rządu nie przesądził jednoznacznie, czy wyślemy do Afganistanu więcej żołnierzy, ale powiedział, że podejmie taką decyzję, jeśli "nie będzie innego wyjścia".

Reklama

Tusk pytany w radiowej Trójce czy zwiększy się polski kontyngent w Afganistanie, powiedział: "Jeśli będzie trzeba taką decyzję podjąć, jeśli nie będziemy mieli de facto innego wyjścia, to trzeba będzie tę decyzję podjąć".

Dopytywany, o ile mógłby zostać zwiększony polski kontyngent odparł, że "oczekiwania dotyczą od kilkuset do tysiąca żołnierzy". Zapewnił, że Polska będzie podejmować tę decyzję "absolutnie autonomicznie".

"Podejrzewam, że wiosna to termin, kiedy trzeba będzie myśleć już o technicznym aspekcie, tzn. o możliwości wysłania. (...) Decyzje polityczne - przełom roku" - powiedział szef rządu.

Zaznaczył jednocześnie, że decyzja o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do Afganistanu jeszcze nie zapadła.

"Na razie jesteśmy po rozmowach z przywództwem politycznym NATO, znamy opinie Amerykanów, znamy opinie przywódców innych państw zaangażowanych w tę misję. Ja znam także możliwości organizacyjne, bo przepytałem szczegółowo ministra obrony Bogdana Klicha, czy to jest w ogóle możliwie z punktu widzenia finansowego, logistycznego, ludzkiego. Znam też opinię prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, który jest zwolennikiem zwiększenia polskiego kontyngentu" - mówił szef rządu.

Dopytywany, czy on sam podziela w tej sprawie poglądy Lecha Kaczyńskiego, powiedział, że nie jest "entuzjastą" tej misji, natomiast uważa, że "z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa musimy wykazywać solidarność w duchu artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego".

"Główną zasadą NATO, z którą Polska się identyfikuje, jest solidarność pomiędzy państwami. Jeśli ktoś z NATO jest zaatakowany - a uznaliśmy jakiś czas temu, że 11 września był aktem agresji na Stany Zjednoczone, to może liczyć na solidarną pomoc każdego państwa członkowskiego. Odpukać, ale być może my kiedyś w przyszłości też będziemy takiej solidarności potrzebowali" - zaznaczył szef rządu.

Tusk ocenił też, że potrzebna - i możliwa - jest pełna współpraca rządu z prezydentem w tej sprawie. Zwiększenie kontyngentu - mówił - nie może być przedmiotem "gorszącego sporu" na scenie politycznej.

Szef rządu zaprzeczył, pytany, czy rozmawiał o zwiększeniu polskiego zaangażowania w Afganistanie z prezydentem USA Barackiem Obamą.

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych ma ogłosić, ilu kolejnych żołnierzy wyślą do Afganistanu USA. Amerykańskie media podają, że deklaracja będzie dotyczyć 25-35 tys. żołnierzy. Amerykańska administracja chce też, by swoje zaangażowanie wojskowe zwiększyli sojusznicy. W misji ISAF uczestniczą 42 państwa - oprócz członków NATO także 14 państw spoza Sojuszu. Na początku grudnia ministrowie spraw zagranicznych NATO będą rozmawiać m.in. o zwiększeniu liczebności wojsk sojuszu w Afganistanie.

W prowincji Ghazni przebywa obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy w ramach szóstej zmiany kontyngentu, której rotacja wypada w kwietniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama