Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji byłą birmańską opozycjonistkę, a zarazem laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. Obecnie jest ona minister spraw zagranicznych Birmy.
o tym spotkaniu Watykan poinformował o nawiązaniu pełnych relacji dyplomatycznych z tym azjatyckim krajem, gdzie dotychczas Papież reprezentowany był jedynie przez delegata apostolskiego. Obecnie w Birmie zostanie otwarta nuncjatura apostolska. W specjalnym komunikacie podkreślono, że w ten sposób oba państwa pragną rozwijać „więzy wzajemnej przyjaźni”.
Wyrażając radość z pełnych relacji dyplomatycznych, birmańscy biskupi zauważyli, że zostały one nawiązane w ważnym dla tego kraju „Roku Pokoju”, w czasie którego Kościół zachęcił wiernych do szczególnej modlitwy o pojednanie i zgodę narodową. Jest to ważne, ponieważ wciąż trwają starcia między wojskiem rządowym i rebeliantami. Birmańscy biskupi podkreślili, że wszystkie ludy tego kraju, w tym przedstawiciele mniejszości, pragną pokoju. W tym kontekście nawiązali oni do szczególnie trudnej sytuacji ludu Rohingya. Jest to muzułmańska grupy etniczna, której członkowie są prześladowani i dyskryminowani, pozbawieni dokumentów.
Franciszek wstawiał się za nimi podczas jednej z audiencji generalnych. Przypomniał wówczas opinii publicznej, że „są oni wypędzani z Birmy, udają się z jednego miejsca w drugie, bo nigdzie nie chcą ich przyjąć”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.