"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci została w poniedziałek przetransportowana z Zamku Królewskiego na Wawelu do gmachu głównego Muzeum Narodowego. Zwiedzający będą mogli oglądać obraz od Nocy Muzeów, która w Krakowie jest organizowana w najbliższy piątek.
"+Dama+ została dzisiaj przewieziona z Zamku Królewskiego do gmachu głównego Muzeum Narodowego" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Przed wyeksponowaniem obrazu nieinwazyjne badania konserwatorskie przeprowadzi Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) MNK. "Mają one dokładnie określić stan zachowania obrazu, choć myśmy co dwa miesiące weryfikowali ten stan i jest on doskonały" - podkreślił Betlej.
Od 19 maja "Dama z gronostajem" będzie pokazywana w specjalnie wydzielonej przestrzeni na pierwszym piętrze gmachu głównego MNK. Jak mówił dyrektor Betlej, obraz będzie umieszczony w większej sali niż na Wawelu, ale podobnie jak tam, widzowie pozostaną "sam na sam z arcydziełem da Vinci". Informacje oraz materiały filmowe o obrazie znajdą się w innej części przestrzeni zaaranżowanej specjalnie dla "Damy".
Do 22 czerwca obraz będzie można oglądać za darmo po pobraniu bezpłatnej wejściówki w kasie muzeum. Już teraz przyjmowane są zapisy. Rezerwacje terminów zwiedzania dla grup sięgają nawet października, a spośród obcokrajowców najwięcej zainteresowanych to Japończycy - poinformowano PAP w biurze prasowym Muzeum Narodowego.
"Dama z gronostajem" pod koniec grudnia została zakupiona przez państwo wraz z całą kolekcją Fundacji Książąt Czartoryskich za 100 mln euro. To najcenniejszy obraz w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej. Przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy.
Obraz został kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.
Od października 2009 r. do lutego 2012 r. obraz był pokazywany poza Krakowem: w Budapeszcie, Warszawie, Madrycie, Berlinie i Londynie. Jego podróże budziły kontrowersje. 20 kwietnia 2011 r. podpisano memorandum, zgodnie z którym po powrocie wiosną 2012 r. do Polski dzieło to przez co najmniej 10 lat nie będzie wypożyczane, chyba że z przyczyn uzasadnionych szczególnymi okolicznościami wszystkie strony porozumienia postanowią inaczej. Od maja 2012 r. obraz był pokazywany na Wawelu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.