Pasażerowie coraz częściej zabierają ze sobą w podróż zwierzęta - najczęściej są to psy i koty. Ale wśród podróżnych zmierzających do Krakowa była nawet... małpa!
Kraków Airport to pierwszy port lotniczy w Polsce, który wprowadził udogodnienia dla czworonogów. Na terenie krakowskiego lotniska, obok parkingu terenowego (P2), znajduje się "Park dla zwierząt". Wybieg wyposażony jest m.in. w samouzupełniające się poidełko, kosz wraz z woreczkami oraz urządzenia do zabawy, takie jak: płotki, pochylnia, przeskok w postaci okręgu, przeskok w postaci imitacji hydrantu z belką poprzeczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do terminalu pasażerskiego mogą wejść tylko zwierzęta, które korzystają z transportu lotniczego, psy służbowe oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym.
- Pracownicy krakowskiego lotniska uważnie wsłuchują się w głos pasażerów i obserwują światowe trendy, dzięki temu wprowadzane są kolejne udogodnienia dla pasażerów, także tych, którzy w podróż lotniczą zabierają czworonożnych przyjaciół - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
W kwietniu obsłużono w Kraków Airport 98 zwierząt, z czego 94 podróżowały w luku bagażowym, a 4 w kabinie. Dla porównania - w rekordowym dotąd kwietniu 2014 r. przewieziono 88 zwierząt.
W pierwszych 4 miesiącach 2017 r. z lub do Kraków Airport podróżowały 324 zwierzęta. Do tej pory najlepszy pod tym względem by rok 2015, kiedy w analogicznym okresie odprawiono 303 zwierzęta. Linie lotnicze, które przewiozły najwięcej zwierząt w pierwszych miesiącach 2017 r., to: Norwegian (67 proc.), Lufthansa (14 proc.) i PLL LOT (7 proc.).
W ubiegłym roku w Kraków Airport obsłużono łącznie 1047 zwierząt, a więc w stosunku do roku 2015 r. odnotowano 15-proc. wzrost liczby obsłużonych zwierząt. Ubiegły rok był również rekordowy pod względem liczby czworonogów przewiezionych w ciągu jednej doby (22 zwierzęta 20 grudnia 2016 r.) i miesiąca (150 w grudniu 2016 r.).
Najoryginalniejsze zwierzę, które skorzystało z usług krakowskiego lotniska w ubiegłym roku, to małpa - przyleciała do Krakowa 15 marca 2016 r. rejsem Lufthansy z Frankfurtu. Zgodnie z przesłaną depeszą, temperatura powietrza w trakcie przewozu małpy nie mogła spaść poniżej 2 ani przekroczyć 20 stopni.
Linie lotnicze oferują dwie możliwości przelotu zwierząt samolotem - w kabinie pasażerskiej (PETC) lub w luku bagażowym (AVIH). Każdy z przewoźników określa swoje przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Niektórzy przewoźnicy, jak Ryanair czy Jet2.com, zabraniają przewozu jakichkolwiek zwierząt na swoich pokładach za wyjątkiem psów przewodników, asystujących osobom niepełnosprawnym z dysfunkcjami narządu wzroku i/lub słuchu.
Inni zezwalają na zabranie psa, kota czy fretki na pokład samolotu za dodatkową opłatą pod warunkiem, że zwierzę wraz z klatką, w której podróżuje, waży nie więcej niż 8 kg. Czworonóg nie ma możliwości opuszczenia klatki w trakcie lotu. Pasażerowie, którzy czują się bardzo związani ze swoim pupilem, mogą również wykupić dodatkowe miejsce w fotelu, które podczas lotu zajmie klatka ze zwierzęciem. W przypadku, gdy czworonóg waży więcej niż 8 kg, jego podróż odbywa się w luku bagażowym, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu - klimatyzowanym i oświetlonym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.