Hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, a także przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych uczestniczą w poniedziałek na Jasnej Górze w 21. Pielgrzymce Pszczelarzy.
Tradycyjnie pielgrzymi gromadzą się w sanktuarium 7 grudnia, w tym dniu bowiem przypada wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Głównym punktem spotkania była msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył duszpasterz pszczelarzy ks. Eugeniusz Marciniak.
Po południu w Sali o. Kordeckiego rozpoczęło się spotkanie pszczelarzy, podczas którego osobom zasłużonym wręczono odznaczenia. Już w niedzielny wieczór część pielgrzymów spotkała się na wspólnej modlitwie.
W przeddzień pielgrzymki odbyła się również 15. Krajowa Konferencja Pszczelarska nt. "Gospodarka pasieczna a zdrowotność rodzin pszczelich w zmieniających się warunkach środowiskowych". Pierwsza część spotkania miała miejsce w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, druga część w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Uczestnicy Konferencji wysłuchali cyklu wykładów m.in. o apiterapii i hodowli pszczół.
Według danych z 2008 r., w Polsce pszczelarstwem zajmuje się 39 tys. osób, z tego tylko ok. 900 z nich to profesjonalni pszczelarze. Związek szacuje, że w naszym kraju jest ok. 840 tys. uli.
Św. Ambroży, biskup Mediolanu, zmarł w 397 r. Uznawany jest za patrona i opiekuna bartników. Legenda głosi, że po jego urodzeniu pszczoły siadły mu na ustach, nie wyrządzając żadnej krzywdy. Zrozumiano to zdarzenie jako zapowiedź, że będzie wybitnym mówcą.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.