Pielęgnowanie cnót kapłańskich, zachęta do formacji ludzkiej objawiającej się dojrzałością duchownych i lepsze zarządzanie wspólnotami kościelnymi – to zachęty, które odczytali chińscy biskupi i kapłani w przesłaniu watykańskiego sekretarza stanu.
Kard. Tarcisio Bertone 10 listopada napisał do nich list. Teraz nadeszła z Chin odpowiedź, którą opublikowała katolicka agencja Fides.
Chińscy duchowni podziękowali za miłość, zainteresowanie i nadzieję płynące z watykańskiego listu. Wyrazili ufność, że sytuacja Kościoła katolickiego będzie nadal się poprawiać i że w komunistycznym państwie zostanie zagwarantowana wolność religijna. Autorzy listu dostrzegają, że powoli relacje państwo-Kościół zmieniają się na lepsze, choć wszyscy pragną, by dokonywało się to nieco szybciej. „Potrzeba będzie jeszcze czasu, aby osiągnąć pełną jedność i wspólnotę, zanim dojdzie do normalizacji stosunków między Chinami a Watykanem” – napisali duchowni. Sygnatariusze listu zauważają, że droga do dialogu, współpracy i pojednania została otwarta. Rolą chińskich duchownych nie jest też dyskutowanie o przeszłości, „o tym, kto miał rację, a kto się pomylił”. Watykański list zachęcił ich bowiem, by w Roku Kapłańskim spojrzeli na Najwyższego Kapłana, Jezusa Chrystusa, i na wzór dla kapłanów, jakim jest św. Proboszcz z Ars.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.