Przygotowanie Dnia Judaizmu i podsumowanie wydarzeń minionego roku to główne tematy obrad Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. – Cieszy nas, że inicjatywy zbliżenia przedstawicieli naszych wyznań przynoszą coraz lepsze owoce” – powiedział KAI przewodniczący Komitetu bp Cisło.
Najważniejszym wydarzeniem w kończącym się roku było seminarium, zorganizowane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów i jej odpowiednik – Żydowską Radę ds. Relacji Międzyreligijnych – uważa bp Cisło.
Seminarium miało trzy „stacje” – w Lublinie, Kielcach i Warszawie. W Lublinie były kolejne trzy „podstacje” – w jesziwie, w seminarium duchownym i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z udziałem 5 rabinów z Izraela, na czele z rabinem Ronem Kronishem, który jest twórcą i dyrektorem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych Izraela.
Tematem sympozjum była tożsamość chrześcijańska i żydowska – problem, jak chrześcijanie postrzegają żydów, a żydzi chrześcijan. Zdaniem bp. Cisły seminarium było bardzo owocne, o czym mówili sami rabini, zwłaszcza ci, którzy przyjechali z nastawieniem sceptycznym, czy jest sens prowadzenia dialogu.
„Podczas spotkania na KUL rabin Yehuda Gilad powiedział, że jego doświadczenia i przeżycia przeszły oczekiwania i że będzie o tym pozytywnym doświadczeniu opowiadał swoim studentom w swojej jesziwie w Izraelu” – mówił z satysfakcją hierarcha.
Bp Cisło uważa, że ten dialog z judaizmem owocuje w relacjach na wielu szczeblach – między środowiskiem żydowskim a Stolicą Apostolską, gremiach w kościołach partykularnych, takich jak Komitet ds. Judaizmu przy Konferencji Episkopatu Polski, także w konkretnych diecezjach, czy ze strony teologów i środowisk teologicznych w Krakowie, Lublinie, czy Warszawie.
Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, w których obchodzony jest Dzień Judaizmu – przypomniał przewodniczący Komitetu. Podczas dzisiejszych obrad omawiano program zbliżających się obchodów Dnia Judaizmu, organizowanych corocznie 17 stycznia.
Centralne obchody odbędą się w Tarnowie, jest już ułożony bogaty program kilkudniowych obchodów z udziałem rabinów z Izraela oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Bp Cisło zaznaczył, że rabin Schudrich jest zawsze otwarty i gotowy do włączenia się w tego typu inicjatywy.
„Jesteśmy wdzięczni za postawę braterstwa ze strony rabinów, którzy pracują w Polsce – w Warszawie, Łodzi czy Krakowie” – podkreślił bp Cisło.
Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem złożył też życzenia z okazji rozpoczynającego się dziś żydowskiego święta Chanuka – jednego z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. „Składam braciom żydom serdeczne życzenia światła, które jest w centrum obchodów tych świąt” – powiedział za pośrednictwem KAI bp Cisło.
„Życzę, żeby Boże światło rozświetlało ścieżki życia naszych braci i żeby prowadziło do wspólnego celu nas wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy w drodze do nieba i wspólnie czerpiemy siły z Pisma Świętego” – zaznaczył bp Cisło. – My czekamy na powtórne przyjście Mesjasza, żydzi też czekają na Mesjasza. Myślę, że tam się wszyscy kiedyś spotkamy” – zakończył biskup.
W tym roku żydowskie święto Chanuki rozpoczyna się 11 grudnia. W Warszawie uroczyste obchody zaplanowano na niedzielę 13 grudnia od zapalenia chanukowych świec przed Pałacem Kultury i Nauki z udziałem m.in. rabina Shaloma Ber Stamblera ze wspólnoty Chabad Lubawicz Polska, władz Warszawy oraz ambasadorów.
Święto Chanuka upamiętnia zwycięskie powstanie Machabeuszy przeciwko Grekom okupującym Jerozolimę w 313 roku p.n.e. Słabsze militarnie wojska Machabeuszy odniosły niespodziewane zwycięstwo nad siłami następcy Aleksandra Wielkiego. Podczas Chanuki Żydzi zapalają lampy chanukowe symbolizujące zwycięstwo wolności nad opresją, ducha nad materią i światła nad ciemnością.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.