W kopule Kaplicy Wazów na Wawelu konserwatorzy odnowili XVIII-wieczne malowidła ze scenami z życia Maryi. Trwają prace przy konserwacji sztukaterii.
Kompleksowa konserwacja wnętrza kaplicy, prowadzona przez Międzyuczelniany Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie i Warszawie, ma potrwać do 2011 r.
Kaplica Wazów znajduje się w południowej nawie Katedry na Wawelu. Z zewnątrz jest niemal kopią Kaplicy Zygmuntowskiej. Jak mówią konserwatorzy to jej "przekleństwo", bo obie są ze sobą często porównywane.
"Kaplica Wazów jest pomijana w badaniach historycznych i niedoceniana. Mam nadzieję, że my doprowadzimy do tego, że zwróci na siebie uwagę, bo chociażby znajdujące się tu detale marmurowe są na najwyższym poziomie. Sądzę, że to stan sztukaterii spowodował, że wydawała się uboga" - powiedział PAP jeden z konserwatorów, Ryszard Ochęduszko.
Ostatnia konserwacja wnętrza przeprowadzona w latach 70. XX wieku była zdaniem specjalistów robiona w pośpiechu, z użyciem nie najlepszych technologii, stąd odległy od oryginału wygląd sztukaterii. "Dzięki badaniom wstępnym mieliśmy szansę przed rozpoczęciem prac na dokonanie rozeznania technologicznego, jakie były przekształcenia. My przywracamy to, co było w XVII wieku" - zapewniła Grażyna Chromy-Rościszewska.
Konserwatorzy oczyszczają dekoracje kopuły z zabrudzeń, uzupełniają ubytki, rekonstruują brakujące elementy i pokrywają je wapienną pobiałą. Podczas piątkowego spotkania komisji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zdecydowano, że złotem wysokiej jakości pokryte zostanie tylko tło sztukaterii.
Zespół konserwatorów pod kierunkiem Ignacego Jakubczyka odnowił cztery XVIII-wieczne malowidła nieznanego autora ze scenami z życia Maryi. W przyszłym roku kontynuowane mają być prace w dolnej części wnętrza, którego ściany i posadzka wyłożone są marmurem. Kaplica zyska nowe oświetlenie.
Konserwacja - która w sumie ma kosztować 1,8 mln zł - potrwa do 2011 r. Prace są finansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który w tym roku przeznaczył na ten cel 480 tys. zł.
Według proboszcza parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałata Zdzisława Sochackiego, kompleksowa konserwacja przyczyni się do wydobycia niedostrzeganego dotąd piękna kaplicy. "Myślę, że po konserwacji kaplica Wazów będzie zachwycała i budziła taki entuzjazm jak inne kaplice w katedrze" - mówił PAP Sochacki.
Kaplica Wazów była zamknięta dla turystów i tylko czasami odprawiano w niej nabożeństwa. "Chcielibyśmy, żeby ona odzyskała pierwotny charakter, czyli była miejscem, w którym odbywają się nabożeństwa, ale by była także dostępna dla turystów" - dodał ks. Sochacki.
Kaplica Wazów została wybudowana w drugiej połowie XVII w. Zgodnie z wolą Zygmunta III Wazy miało to być mauzoleum rodowe. Na ścianach wmurowano epitafia wszystkich męskich potomków polskiej linii Wazów. Umieszczony w niej drewniany ołtarz został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. W kaplicy, tuż po jej poświęceniu, odprawiano nabożeństwa i msze św. w intencji zmarłych członków królewskiego rodu prowadzone przez psałterzystów.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.