Kryzys w Wenezueli wkracza w nową fazę

Po dwóch miesiącach demonstracji ulicznych, w których przeciwnicy rządu Nicolasa Maduro domagają się jego ustąpienia i nowych wyborów, prezydent Wenezueli ogłosił, że chce dokonać zmiany konstytucji. Projekt wywołał opór nawet wśród jego współpracowników.

W ostatnich dniach ustąpiły ze stanowisk dwie wpływowe kobiety: rzeczniczka praw obywatelskich Gabriela Ramirez i prokurator generalna Luisa Ortega Diaz. Cieszą się one wielką popularnością wśród zwolenników rewolucji boliwariańskiej zmarłego prezydenta Hugo Chaveza, który sprawował władzę od 1999 do 2013 roku; jego następcą i kontynuatorem linii politycznej został Maduro.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek późnym wieczorem podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia Rady Ministrów prezydent przyznał po raz pierwszy, że w szeregach jego współpracowników "powstały różnice" zdań, ale nie wymienił konkretnych osób.

Według przedstawicieli głównej organizacji opozycyjnej, Platformy Jedności Demokratycznej, zmiana konstytucji planowana przez Maduro miałaby pozbawić znaczenia parlament, w którym opozycja ma zdecydowaną większość. Jest to sytuacja bardzo odmienna od tej, jaka panowała za rządów Chaveza, który wygrywał wszystkie kolejne wybory.

Przeciwnicy autorytarnych metod działania Maduro w rządzie zarzucają mu coraz częściej "zdradę rewolucji ludowej Chaveza".

Według zagranicznych obserwatorów politycznych w Caracas, również w szeregach dotychczasowych - wciąż jeszcze licznych - zwolenników rządu narasta opór przeciwko metodom działania Maduro i jego nieudolności w polityce gospodarczej. W Wenezueli panuje trzycyfrowa inflacja; prezydent nie zdołał poradzić sobie ze spadkiem cen ropy naftowej, na której oparta jest cała gospodarka kraju.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis spotkał się w piątek w Madrycie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Wenezueli Julio Borgesem, któremu jako jednemu z czołowych liderów wenezuelskiej opozycji przedstawił projekt podjęcia negocjacji między opozycją a rządem Wenezueli w celu znalezienia "pokojowego (...) rozwiązania, które dawałoby gwarancje obu stronom i pozwoliło na pojednanie między wszystkimi Wenezuelczykami".

Szczegóły tego projektu nie są jeszcze znane.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »