Kwestię tę reguluje prawo kanoniczne.
Zesłanie Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki są obchodzone w Kościele od soboty wieczora do poniedziałku włącznie. I o ile niedzielne uczestnictwo we Mszy jest sprawą oczywistą, a wiedza, że sobotni wieczór liturgicznie (jako wigilia uroczystości) przynależy do niedzieli, o tyle wielu wiernych zadaje sobie pytanie czy w poniedziałek obowiązuje ich uczestnictwo we Mszy. Sprawa ta jest uregulowana przepisami prawa kanoniczneg, odnosili się do tego tematu również w jednym z listów pasterskich polscy biskupi.
Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, uczestnictwo we Mszy św. w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego nie jest obowiązkowe. Wierni są jednak zachęcani do uczestnictwa w tym dniu w Eucharystii.
List KEP na temat przykazań kościelnych z roku 2003 również porusza tę kwestię. Biskupi piszą w nim: „Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.