Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozprawę, na której ma zbadać przepisy trzech ustaw dotyczących finansowania z budżetu państwa: Papieskich Wydziałów Teologicznych w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.
Wnioski do Trybunału w sprawie finansowania uczelni zostały złożone w 2007 r. przez ówczesnych posłów Lewicy i Demokratów. Według nich, kwestionowane ustawy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równouprawnienia związków wyznaniowych.
Podkreślają oni, że ustawodawca tylko Kościołowi katolickiemu stworzył szczególne preferencje w zakresie dofinansowania szkolnictwa wyznaniowego na poziomie szkoły wyższej, na takich samych zasadach, co uczelni publicznych, jednocześnie nie przewidział żadnych możliwości dofinansowania z budżetu państwa wyższych seminariów duchownych innych kościołów.
Jak wnioskodawcy zaznaczyli we wniosku, zgodnie z zasadą równouprawnienia związków wyznaniowych, dotacje z budżetu na takich samych zasadach należałoby przyznać wszystkim związkom, które prowadzą seminaria duchowne, lub żadnemu z nich nie zapewnić wsparcia w tym zakresie. Podkreślili, że to drugie rozwiązanie jest zgodne z zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, którą - ich zdaniem - kwestionowane ustawy również naruszyły.
Według wnioskodawców, naruszona została też zasada równości wobec prawa uczelni niepublicznych oraz zasada niedyskryminowania z jakiejkolwiek przyczyny. Ustawodawca bowiem zapewnił wsparcie finansowe wybranym uczelniom nie uzasadniając tego merytorycznie.
Uważają oni także, że ustawy zostały przyjęte w sposób niezgodny z przepisami Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.