Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego przekazali w poniedziałek prezydentowej Marii Kaczyńskiej Betlejemskie Światło Pokoju. Prezydent był nieobecny. Jak poinformowano dziennikarzy, wciąż walczy z przeziębieniem.
Dziękując harcerzom małżonka prezydenta podkreśliła, że przyjęcie światła od harcerzy jest już tradycją w Pałacu Prezydenckim. "Ogień zawsze wnosi ciepło i harmonię. Od pokoleń wszyscy zbierali się przy ognisku. Ognisko zawsze jest żywym ogniem łączącym ludzi" - powiedziała. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia złożyła życzenia pokoju na świecie, radości w sercach i aby wszyscy byli jednością. Po spotkaniu betlejemskie Światło zostało przeniesione do pałacowej kaplicy.
Minister w Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podkreślił z kolei, że betlejemski ogień symbolizuje wspólnotę i nadzieję. "Dobrze, że od 1991 r. ten ogień jest także obecny w Polsce dzięki harcerzom" - powiedział.
Pytany przez dziennikarzy o stan zdrowia prezydenta poinformował, że jest on stabilny i poprawia się. "Tym razem lekarze bardzo stanowczo nalegają, żeby prezydent przypilnował swojego stanu zdrowia i zbyt wcześnie nie przystępował do obowiązków. To musi jeszcze chwilę potrwać" - powiedział. "Trzeba się wyleczyć od początku do końca. Większości z nas pewnie zdarzają się takie przypadki, że jak się zbyt wcześnie przerywa leczenie, to później skutki są mniej przyjemne" - dodał.
Betlejemski ogień dotarł do Polski po raz 19. W niedzielę harcerze odebrali go od słowackich skautów w schronisku górskim ZHP na Polanie Głodówka. Podobnie jak w latach ubiegłych, Światło zostanie przekazane także premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz trafi do kościołów, urzędów i instytucji. Przekazane będzie też skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji. Hasło towarzyszące tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła pokoju w Polsce brzmi "Wszyscy rodzimy się do służby".
"Służba jest bardzo ważna w życiu ruchu harcerskiego. () Sztuka dorosłego życia polega na tym, aby to pole służby odnaleźć" - powiedziała naczelniczka ZHP Małgorzata Sinica. Przypomniała też, że w przyszłym roku przypada setna rocznica ruchu harcerskiego w Polsce.
Po raz pierwszy akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana w 1986 r. w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz innych osób potrzebujących pomocy. Nosiła wówczas nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, roznosząc ogień z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem do różnych instytucji.
Betlejemski ogień przywożony jest przez austriackich skautów do katedry wiedeńskiej. Stamtąd odbierają go skauci z sąsiednich krajów i przekazują do ponad 25 państw europejskich jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju.
Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Europie co roku odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, z udziałem delegacji skautowych z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. W tym roku odbyło się ono w serbskiej cerkwi prawosławnej św. Sawy.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.