Papież Benedykt XVI, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, Patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, a także przewodniczący Komisji Europejskiej Manuel Barroso i sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Moon, są autorami przesłania do uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych, które wkrótce odbędzie się w Poznaniu.
"Drodzy młodzi ludzie, Ojciec Święty łączy się w modlitwie z wami, którzy na wezwanie Wspólnoty z Taizé zgromadziliście się w Poznaniu, w ojczyźnie jego wielkiego poprzednika Jana Pawła II" – pisze w swoim liście Benedykt XVI. Papież zapewnia o modlitwie, by Duch Święty podczas spotkania pomagał młodym coraz lepiej poznawać wolę Boga i pogłębiać zaufanie do Niego.
"Papież obdarza was zaufaniem" – podkreśla w liście Benedykt XVI. "Niech Bóg podsuwa wam gesty i słowa, które, po waszym powrocie do kraju, przybliżą innym nadzieję, która was ożywia i zapał, którym Duch Święty chce napełnić każde ludzkie życie!" – dodaje Ojciec Święty.
Słowa otuchy i nadziei kieruje do młodych również patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Zauważa, że spotkanie kontynuuje myśl zapoczątkowaną przez brata Rogera, dla którego zbliżenie między braćmi i siostrami chrześcijanami jest wyjątkowym zaczynem pielgrzymki zaufania przez ziemię. "I oto 30 000 młodych ludzi przygotowuje się, by na pięć dni znaleźć się w Poznaniu" – dodaje patriarcha Bartłomiej, wielokrotnie kierując do młodych wezwanie: "Nie lękajcie się".
Arcybiskup Canterbury podkreśla w swoim przesłaniu, że w sercu wszystkich pytań, jakie powinni sobie postawić ludzie młodzi znajduje się pytanie: co to znaczy żyć rzeczywiście po ludzku? "Modlę się, żeby to spotkanie stało się prawdziwym przewrotem w rozumieniu tego, czego potrzebujemy, żebyśmy stawali się tacy, jacy zostaliśmy stworzeni, i w demaskowaniu fałszywych idei i złudzeń, które zakrywają piękno prawdziwego oblicza człowieczeństwa" – stwierdza abp Williams.
Przesłanie do młodych skierowali też przewodniczący Komisji Europejskiej i sekretarz generalny ONZ. Manuel Barroso podkreśla, że wybór Poznania jako miejsca spotkania przypomina dwie kluczowe daty w historii Europy, wybuch drugiej wojny światowej i zniszczenie żelaznej kurtyny w 1989 roku. "Zachęcam, byście kontynuowali swoją misję" – pisze do młodych przewodniczący Komisji Europejskiej.
Ban Ki Moon zwraca z kolei uwagę na problem wolności, która jest jednym z fundamentów rozwoju i dobrobytu. "Miliony ludzi na całym świecie cieszą się tylko niepełną lub względną wolnością" – zauważa sekretarz generalny ONZ. "Przyjmijcie, proszę, moje najlepsze życzenia owocnego pielgrzymowania, które będzie współudziałem w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest trwający w pokoju i pomyślnie rozwijający się świat" – dodaje w przesłaniu na Europejskie Spotkanie Młodych Ban Ki Moon.
32. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu odbędzie się od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.