Kraje, które zrezygnowały z kary śmierci, stanowią już większość; jest ich około 140 na 192 państwa członkowskie ONZ - poinformowała w poniedziałek wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.
Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie Zniesienia Kary Śmierci z 15 grudnia 1989 roku ratyfikowały 72 państwa i "generalnie wydaje się, że obecnie około 140 państw, czy to formalnie, czy w praktyce, nie stosuje kary głównej" - podała pani Pillay w komunikacie z okazji rocznicy przyjęcia tego dokumentu.
"Zniesienie kary śmierci jest procesem trudnym dla wielu społeczeństw i do ratyfikowania Protokołu Fakultatywnego dochodzi dopiero po okresie krajowej debaty" - dodała.
Wezwała do ogłoszenia formalnego moratorium te państwa, które jeszcze stosują karę śmierci.
Według organizacji obrońców praw człowieka Amnesty International w 2008 roku przeprowadzono 2 390 egzekucji w 25 krajach. Najwięcej egzekucji (93 procent) przeprowadzono w pięciu krajach: Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i Stanach Zjednoczonych.
Rosyjski trybunał konstytucyjny w zeszłym miesiącu zakazał stosowania kary śmierci, zawieszonej od 1996 roku na mocy moratorium.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.