Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przedłużenie pobytu polskich kontyngentów wojskowych w Iraku i na Bałkanach - poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu.
Rada Ministrów wnioskuje o przedłużenie okresu użycia kontyngentu wojskowego (PKW) w misji szkoleniowej NATO w Iraku do 31 grudnia 2010 r. Jak podkreślono w komunikacie CIR, wynika to nie tylko ze zobowiązań sojuszniczych, ale również z chęci dalszego wspierania poziomu wyszkolenia irackich sił bezpieczeństwa. W misji będzie uczestniczyć do 20 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Całkowity koszt pobytu PKW w Iraku wyniesie ok. 7,7 mln zł i będzie pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Rada Ministrów skierowała do prezydenta także wniosek o przedłużenie okresu użycia polskiego kontyngentu w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie - do 31 grudnia 2010 r.
Polski kontyngent będzie liczył do 300 żołnierzy i pracowników wojska, a nie jak dotychczas 400. Zmniejszenie liczby personelu związane jest ze stabilizacją sytuacji w tym rejonie Bałkanów oraz redukcją liczebności Sił Międzynarodowych.
PKW będzie wchodził w skład Polsko-Ukraińskiego Batalionu w ramach Wielonarodowych Sił Zadaniowych Wschód. Jego zadaniem będzie nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu. Żołnierze będą również wspierać pomoc humanitarną oraz monitorować strefę przygraniczną.
Koszt pobytu polskich żołnierzy i personelu na Bałkanach w 2010 r. wyniesie ok. 31,194 mln zł i zostanie sfinansowany z budżetu MON.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.