Od przyszłego roku będzie więcej watykańskich euro, a monety znajdą się także w normalnym obiegu – to najważniejsze postanowienia podpisanej dziś w Brukseli konwencji monetarnej między Watykanem a UE.
Dokument, który wejdzie w życie 1 stycznia 2010 r., podpisali nuncjusz apostolski przy instytucjach unijnych, abp André Dupuy oraz komisarz UE ds. ekonomicznych i walutowych, Joaquín Almunia.
Konwencja przewiduje dwukrotne zwiększenie (z 1 074 000 euro do 2 300 000 euro) wartości nominalnej monet, które mogą być bite w Watykanie. Oprócz tego możliwe będzie wybicie pewnej dodatkowej kwoty zmiennej.
Drugą nowością jest fakt, że ponad 51 proc. monet watykańskich musi znajdować się w obiegu. Dotychczas większość z nich przeznaczana była dla kolekcjonerów.
Państwo Watykańskie przyjęło też w konwencji wszystkie normy unijne dotyczące walki z praniem brudnych pieniędzy, oszustwem i fałszowaniem pieniędzy. Dokument przewiduje też utworzenie komisji wspólnej, która spotykać się będzie co roku, celem weryfikacji stosowania Konwencji.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.