O znaczeniu prymasostwa w trudnej historii Polski mówił dziś w Gnieźnie minister Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Złożył on w imieniu nieobecnego Lecha Kaczyńskiego życzenia kard. Józefowi Glempowi, który zakończył swoją 28-letnią posługę Prymasa Polski i abp. Henrykowi Muszyńskiemu, który dzisiaj tę posługę rozpoczyna. Prymasostwo dla Polski jest symbolem jedności, ciągłości, tożsamości i godności - mówił minister na zakończenie sesji naukowej w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry. "Prymasostwo jest czymś, co zostanie w Polsce na zawsze" - powiedział.
Minister Stasiak przypomniał, że kończący posługę prymasa kard. Józef Glemp prowadził swój urząd przez najbardziej skomplikowane zakręty polskiej historii. Był "skromnym i wytrwałym sługą Kościoła".
Kard. Glemp podziękował wszystkim obecnym za życzliwe słowa i prelegentom za ich wystąpienia. Podkreślił, że Kościół jest "siłą wspierającą" państwo a prymasi w swej posłudze opierają się na grobie św. Wojciecha, czerpiąc z tego siły duchowe". Pokrótce przypomniał historię prymasostwa w historii i zaznaczył, że prymas jest "źródłem godności i rdzeniem władzy duchowej Kościoła".
Kard. Glemp przyznał, że współcześnie w kontekście poszerzającej się Unii Europejskiej, nowe zadania stają przed każdym z Kościołów lokalnych i hierarchowie równie często, co dziennikarze zadają sobie pytanie: co nas czeka?
Mówiąc o nowych zadaniach prymasa, wskazał na jego prymat w modlitwie, czyli przewodniczenia ważnym uroczystościom takim jak na Jasnej Górze, Mszy beatyfikacyjnych, jeśli nie będzie obecny delegat Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że Prymas powinien być obecny podczas wydarzeń państwowych - takich jak zaprzysiężenie prezydenta, czy uroczystości w Sejmie. Wskazał też na rolę prymasa w duchowej opiece nad Polonią - której duszpasterstwem zajmować się będzie delegat ds. duszpasterstwa z ramienia KEP bp Wojciech Polak. Przypomniał też, że prymas będzie także zasiadał w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a jego autorytet moralny powinien być mocny w Episkopacie.
Kard. Glemp złożył życzenia swojemu następcy, by w czas pokoju, jakiego Polska nigdy nie doświadczała, Kościół mógł służyć duchowemu rozwojowi i godności ojczyzny.
Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, życzył nowemu prymasowi, by realizując postanowienia Soboru Watykańskiego II wzbogacał swoim duchowym autorytetem całą Polskę.
Nowy Prymas, abp Henryk Muszyński dziękował wszystkim zebranym, podkreślając, że dzisiejsza inauguracja jest wielkim dziękczynieniem za 28 lat posługi kard. Glempa. Dodał, ze przyjmuje nowe zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi i ze świadomością, że jego rolą jest zachowanie dziedzictwa Kościoła i przygotowanie drogi dla swego następcy.
Prezydent Gniezna, Jacek Kowalski przekazał prymasowi ikonę św. Wojciecha.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.