Pakiet klimatyczny i konsekwencje jego wdrożenia dla państw europejskich, wyzwania i szanse Europy w najbliższych latach, nowy ład gospodarczy jako efekt kryzysu - to niektóre przewodnie tematy II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w połowie kwietnia w Katowicach.
W połowie stycznia ruszy rejestracja uczestników, chcących wziąć udział w kongresie, na którym spodziewani są europejscy politycy, naukowcy i szefowie wielkich korporacji. Honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego kongresu został szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wspierał także organizację jego pierwszej edycji.
Zainteresowanie pierwszym kongresem, zorganizowanym w kwietniu ubiegłego roku, przerosło oczekiwania organizatorów. W konferencjach i dyskusjach, które wypełniły trzydniowy program, wzięli udział m.in. szefowie największych polskich firm różnych branż, przedstawiciele rządu i świata nauki. Wśród gości był premier Donald Tusk i troje unijnych komisarzy.
Sukces pierwszego kongresu spowodował, że jego organizator - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości (PTWP) - zdecydował o wprowadzeniu przedsięwzięcia na stałe do kalendarza europejskich wydarzeń gospodarczych. Przyszłoroczną edycję zaplanowano między 14 a 16 kwietnia. Najważniejszym tematem będzie pakiet klimatyczny i jego konsekwencje dla europejskiej gospodarki.
"Pakiet klimatyczny to bez wątpienia krok milowy w kwestii ochrony środowiska. Nałożenie ograniczeń, głównie w odniesieniu do emisji CO2, powoduje jednak natychmiastowe i daleko idące konsekwencje dla gospodarek krajów członkowskich i ich konkurencyjności. Podczas kongresu będziemy m.in. zastanawiać się, jak ją utrzymać i zwiększać" - powiedział prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik.
W sumie zaplanowano 14 sesji tematycznych, podczas których politycy, ekonomiści i przedsiębiorcy mają dyskutować także o głównych wyzwaniach i szansach Europy w najbliższych latach, w tym o nowym ładzie gospodarczym, powstałym w efekcie kryzysu gospodarczego.
Organizatorzy zapowiadają, że Europejski Kongres Gospodarczy 2010 będzie jedną z największych imprez tego typu w Europie Środkowej, gromadzącą ok. 3,5 tys. uczestników. Współorganizatorami kongresu są samorządy: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny i miasto Katowice.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.