Waszczykowski rozmawiał ze Stoltenbergiem o wizycie Trumpa w Polsce

Planowana na lipiec br. wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa była jednym z tematów piątkowej rozmowy telefonicznej szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - podało Biuro Rzecznika Prasowego resortu dyplomacji.

"Dyskusja poświęcona była m.in. planowanej na lipiec br. wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Minister Waszczykowski poinformował rozmówcę o przewidywanych tematach polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych, pośród których istotne miejsce znajdą kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej" - czytamy w komunikacie MSZ.

Jak podkreślono, szef polskiego MSZ mówił także o udziale prezydenta USA w szczycie Trójmorza, w którym - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - uczestniczyć będą przedstawiciele dwunastu państw regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Według MSZ "celem wydarzenia jest nadanie nowych impulsów regionalnej współpracy infrastrukturalnej mającej przyczynić się do wzmacniania zarówno Unii Europejskiej jak i NATO".

Według komunikatu, Jens Stoltenberg poinformował Witolda Waszczykowskiego o swoich niedawnych wizytach na Łotwie i Litwie, związanych z rozmieszczeniem w tych krajach batalionowych grup bojowych NATO. "Podziękował też za aktywne zaangażowanie Polski w realizację decyzji Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez państwa członkowskie na obronność" - zaznaczono.

Jesienią bieżącego roku planowana jest wizyta sekretarza generalnego NATO w Polsce - poinformował MSZ.

Donald Trump odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy; będzie przebywał w Warszawie od 5 lipca wieczorem do 6 lipca - przed przypadającym w lipcu szczytem G20 w Niemczech. Jak poinformował we wtorek Biały Dom, Trumpowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Melania Trump.

Oprócz publicznego wystąpienia skierowanego do Polaków na pl. Krasińskich w Warszawie, planowane jest osobiste spotkanie prezydenta USA z Andrzejem Dudą. Podczas wizyty w Polsce Trump weźmie również udział jako gość honorowy w szczycie inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

Tematami wiodącymi wizyty amerykańskiego prezydenta mają być kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca ekonomiczna i rozwojowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a regionem Trójmorza.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  26°C Sobota
  dzień
  wiecej »