Respektować prawo naturalne!

Ponad milion osób spotkało się 27 grudnia w Madrycie, by bronić, zgodnie z prawem naturalnym, rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo mężczyzny i kobiety.

Zaproszenie arcybiskupa stolicy Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela przyjęło m.in. 600 osób z Polski, a w gronie duszpasterzy był także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

Jak poinformował KAI uczestniczący w spotkaniu ks. Zbigniew Lenart, głównym punktem Europejskiego Spotkania Rodzin na Plaza de Lima w Madrycie była uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem kard. Antonio Maríi Rouco Vareli. Wierni zaczęli się już zbierać ok. godz. 10.00. Słowo powitania do poszczególnych grup narodowych kierowali pochodzący z tych krajów kardynałowie i biskupi. Kard. Stanisław Ryłko pozdrawiając naszych rodaków podkreślił znaczenie tego święta rodziny, pomimo niewygód i trudności. Dzisiejszy świat potrzebuje bowiem świadectwa piękna życia rodzinnego oraz tego, że możliwe jest dziś życie tą miłością, jaką Chrystus umiłował każdego z nas. Purpurat życzył rodzinom, by były świadkami pięknej miłości Boga do ludzi, której znakiem jest sakramentalne małżeństwo.

Abp Józef Michalik wyraził radość, że w dobie kryzysu rodziny może być świadkiem piękna i żywotności rodzin chrześcijańskich. Otwierając się na życie i przyjmując dzieci, stają się dla nich szkołą życia i miłości.

Do delegacji rodzin niemieckich przemówili kardynałowie Josef Cordes oraz odpowiedzialny w tamtejszym episkopacie za kwestie rodzinne arcybiskup Berlina, Georg Sterzinsky, który przypomniał, iż rodzina jest fundamentem każdej społeczności. Natomiast purpuraci włoscy, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Agostino Vallini oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, kard. Ennio Antonelli, pozdrowili ok. 30 tys. Włochów. Kard. Vallini sparafrazował słowa Jana Pawła II, którzy przed 27 laty na tym samym miejscu powiedział: „Przyszłość ludzkości przychodzi przez rodzinę” stwierdzając: „Przyszłość Europy przychodzi przez rodzinę”. Nie można jej ograniczyć do sfery prywatnej, jest ona bowiem faktem publicznym. W obliczu kryzysu rodziny oraz instytucji pseudorodzinnych pragniemy głosić miłość Chrystusa” – stwierdził włoski purpurat.

W południe wierni wysłuchali skierowanych do nich słów Benedykta XVI, który modlił się na placu św. Piotra w Watykanie. Następnie rozpoczęła się Msza św., którą pod przewodnictwem kard. Rouco Vareli koncelebrowało 9 kardynałów i ok. 50 biskupów.

Arcybiskup Madrytu podkreślił, iż ta wielka publiczna Eucharystia jest dziękczynieniem za dar rodzin chrześcijańskich wpatrzonych w Świętą Rodzinę, by móc żyć w pełni łaski małżeństwa chrześcijańskiego. Kaznodzieja zaznaczył, iż taki model rodziny wiernie odpowiada woli Boga i wnosi dobro w życie społeczeństwa i Kościoła. „Bądźcie pewni, że proponowana dziś legalizacja innych modeli współżycia nie odpowiada prawdzie naturalnej rodziny, jak to zostało określone od początku, w akcie stworzenia człowieka. Inne modele, choć mogą stanowić odbicie współczesnej mentalności, nie są w stanie rozwiązać problemów przed jakimi staje rodzina” – zaznaczył purpurat. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii podkreślił odpowiedzialność władz państwowych za obronę instytucji małżeństwa. Wyraził niepokój stanem rodziny na naszym kontynencie z powodu zagrożenia łatwością rozwodów oraz polityką antynatalistyczną. „Wy, obecne tu rodziny, jesteście sanktuarium społeczeństwa. Bez was Europa pozostałaby bez dzieci i bez przyszłości wypełnionej miłością” – stwierdził arcybiskup Madrytu.

Jak powiedział KAI ks. Lenart, na madrycki Plaza de Lima, pomimo chłodu, wiele rodzin przybyło wraz z dziećmi. Ich obecność sprawiała, że było to radosne święto, pełne życia. Przed błogosławieństwem końcowym odbyła się parada Trzech Króli, którzy przybyli na wielbłądach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-6°C Sobota
rano
-4°C Sobota
dzień
wiecej »