Benedykt XVI na Rok św. Jakuba

Droga św. Jakuba wymownie świadczy o chrześcijańskich korzeniach Europy. Tak o odradzającym się szlaku pielgrzymkowym do grobu Apostoła pisze papież do metropolity Santiago de Compostela z okazji Roku Jubileuszowego w sanktuarium św. Jakuba.

Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w tym mieście na północy Hiszpanii we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty – w 2004 r., a następny będzie dopiero za 11 – w 2021 r.

„Do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela zdążają ludzie zwłaszcza z najróżniejszych regionów Europy, by odnowić i umocnić swą wiarę – pisze Benedykt XVI. – Droga ta, usiana tak licznymi świadectwami gorliwości, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, opowiada wymownie o duchowych korzeniach Starego Kontynentu”. Ojciec Święty nawiązuje do hasła tegorocznych obchodów jubileuszowych: „Pielgrzymując ku światłu” oraz do tytułu listu pasterskiego arcybiskupa Santiago de Compostela: „Pielgrzymi wiary i świadkowie Chrystusa zmartwychwstałego”. Podkreśla, że pielgrzymujący Drogą św. Jakuba mają dawać świadectwo, iż Chrystus żyje i jest naszą nadzieją. Jubileusz w Santiago de Compostela zbiega się tym razem z Rokiem Kapłańskim. Papież zwraca uwagę na ważną rolę, jaką pełnią wobec pielgrzymów kapłani. Pomagają im spotkać się z Chrystusem przez sakramenty pokuty i Eucharystii.

Do grobu św. Jakuba pątnicy zdążają, często pieszo, na ogół w małych grupach czy wprost indywidualnie – co różni się od wielkich pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. Coraz częściej wyruszają tam też Polacy. A szczególnym polskim pielgrzymem do Santiago de Compostela był Jan Paweł II, który odwiedził je dwukrotnie – w r. 1982, a następnie 1989, w ramach IV Światowego Dnia Młodzieży. Właśnie dzisiaj abp Barrio otworzył tam aleję noszącą jego imię – Avenida Xoán Paulo II (Aleja Jana Pawła II).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »