Ruszy Instytut Jana Pawła II

Osoba Jana Pawła II, historia życia i pontyfikatu, oraz ogromny wpływ jego nauczania na naród polski i dzieje współczesnego świata zostały obrane jako sens i treść misji Instytutu Papieża Jana Pawła II - powiedział w rozmowie z PAP metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Otwarcie Instytutu z udziałem władz samorządowych Województwa Mazowieckiego odbędzie się 21 stycznia 2010 roku.

W pierwotnym zamyśle - jak zaznaczył arcybiskup - planowano wybudowanie papieżowi okazałego pomnika ze spiżu, który by upamiętniał i przypominał jego dzieła dokonane w czasie trwającego blisko 27 lat pontyfikatu. "Utworzenie Pomnika - Instytutu możliwe było dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego i Archidiecezji Warszawskiej" - podkreślił abp Nycz.

Celem powołania instytucji - jak mówi hierarcha - "była wola upowszechniania nauczania papieskiego w życiu społecznym oraz dążenie do kształtowania postaw młodych ludzi w oparciu o moralny przykład płynący od osoby Jana Pawła II".

Metropolita warszawski podkreślił też, że "Instytut będzie pracował nad pontyfikatem Jana Pawła II teraz i w przyszłości, bo to jest praca, która się nie powinna nigdy kończyć". Abp Nycz zaznaczył także, że Instytut będzie współpracował z Centrum Opatrzności Bożej i - jak dodał - tu również będzie opracowywana koncepcja Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zostanie zorganizowane w Centrum Opatrzności Bożej.

"Pragniemy jak najlepiej wykorzystać utworzone struktury organizacyjne i możliwości działania, aby udostępniać narodowi polskiemu oraz społeczności Kościoła Powszechnego skarby ducha, myśli, działania i twórczości papieża-Polaka" - powiedział abp Nycz.

Metropolita warszawski wyraził także nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy się cieszyć wyniesieniem Jana Pawła II na ołtarze.

Abp Nycz przypomniał, że rozpoczęta w sierpniu 2006 roku działalność Instytutu pozwoliła na podjęcie szeregu wielopłaszczyznowych działań. Dodał, że w nadchodzących miesiącach i latach praca Instytutu będzie się skupiać na dokumentowaniu, właściwym odczytywaniu i propagowaniu wszystkiego, co stanowi duchowe dziedzictwo Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »