Podniesienie kwalifikacji duszpasterzy, reforma gospodarcza i zakończenie lustracji - to najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed Kościołem ewangelicko-augsburskim w Polsce.
Zapowiedział, że wkrótce po objęciu urzędu biskupa odwiedzi wszystkie sześć diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Spotka się w nich z synodami diecezjalnymi i konferencjami duchownych. - Chce się zapoznać z ich problemami i potrzebami - dodał. Jego zdaniem, Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce wymaga też pilnej reformy gospodarczej polegającej głównie na uporządkowaniu zarządzania majątkiem kościelnym.
Jako ważne określił także podniesienie kwalifikacji duszpasterzy. - W pracy duszpasterskiej spotykamy się z coraz bardziej pogmatwanymi sytuacjami życiowymi parafian. Zwiększa się liczba rozwodów wynikających z kryzysu małżeństwa czy spowodowanych wyjazdami zarobkowymi zagranicę. Duszpasterz musi być przygotowany, by umieć udzielić pomocy. Sytuacja jest specyficzna, nie można stawać po jednej czy po drugiej stronie, ale zwracać uwagę na konieczność rozmowy małżonków - tłumaczył.
Z takich konkretnych sytuacji - podkreślił - wynika potrzeba podnoszenia kwalifikacji tych, którzy mają udzielać pomocy duszpasterskiej. - To jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Kościołem w XXI wieku: móc wychodzić do człowieka i napotykać jego problemy - podkreślił. Określił taką postawę jako antidotum na sekularyzację społeczeństwa.
"Musimy wciąż przypominać sobie, że Kościół nie jest partią polityczną, ani stowarzyszeniem kulturalno-oświatowym, powinien jednak dbać o rozwój kultury i społeczeństwa, wspierać ubogich działalnością charytatywną" - stwierdził także bp elekt.
Pytany o lustrację w Kościele ewangelicko-augsburskim, bp elekt Samiec poinformował, że obecnie uzupełniane są składy komisji historycznych, które badają dokumenty zgromadzone w archiwach IPN. Przypomniał, że w pierwszej kolejności lustracji podlegają osoby sprawujące w Kościele ewangelicko-augsburskim funkcje kierownicze, następnie pozostali duchowni i osoby świeckie zajmujące określone stanowiska. - Z tego co wiem, te badania dobiegają końca - powiedział. Nie sprecyzował jednak, ilu duchownych luterańskich poddanych zostało lustracji. - Zajmują się tym komisje historyczne, które są i mam nadzieję, że pozostaną w tym względzie niezależne - dodał bp elekt Samiec.
Bp elekt powiedział, że Polska Rada Ekumeniczna, do której należy Kościół ewangelicko-augsburski, jak każda struktura ekumeniczna powinien się opierać na wspólnym zaufaniu i rozmowie. - Należy być świadomym tego, w co się i jak wierzy, świadomym różnic, które nas dzielą, ale poza tym jesteśmy w stanie omówić wiele spraw, które pozwolą zająć wspólne stanowisko, mówić jednym głosem - uznał.
Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem ewangelickim w Polsce. Wywodzi się z nurtu wittenberskiego reformacji XVI wieku rozpoczętego przez Marcina Lutra.
W Polsce liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w 6 diecezjach. Ponad połowa polskich luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera konsystorz – najwyższa władzę wykonawczą i biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz. Kadencja biskupa Kościoła trwa 10 lat.
Kościół Ewangelicko-Augsburski należy m.in. do Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.