Kukiz'15 chce, żeby Szyszko upublicznił odpowiedź dla Trybunału Sprawiedliwości UE

Kukiz'15 złożył wniosek do ministra środowiska Jana Szyszki o upublicznienie odpowiedzi dla Trybunału Sprawiedliwości UE ws. wycinki Puszczy Białowieskiej - poinformował Jakub Kulesza (Kukiz'15). Jak podkreślił, obywatele mają prawo wiedzieć, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej.

Kulesza poinformował w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, złożył do ministra środowiska wniosek o udostępnienie treści odpowiedzi dla Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zaprzestania przez Lasy Państwowe wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej.

"Minister Szyszko poinformował, że wyśle odpowiedź do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale powiedział też, że ta odpowiedź będzie tajna. To jest niedopuszczalne. Puszcza Białowieska, to nasze dziedzictwo narodowe (...) jako obywatele mamy prawo mieć wgląd do tak ważnych dokumentów, mamy prawo wiedzieć, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej" - podkreślił Kulesza.

Jak dodał, jeśli minister Szyszko nie upubliczni odpowiedzi dla Trybunału Sprawiedliwości UE, to Kukiz'15 skieruje sprawę do sądu. "Sądy już nie raz zmuszały różne instytucje publiczne do publikowania informacji na podstawie wniosków o dostęp do informacji publicznej" - zaznaczył.

Wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj oświadczyła, że gdyby stanowisko resortu środowiska ws. wycinki Puszczy Białowieskiej nie było dostępne dla opinii publicznej byłby to "absolutny skandal". Podkreśliła, że nie ma na to zgody Kukiz'15.

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w zeszły piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko poinformował, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty KE na działania wykonywane w Puszczy.

W środę Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Resort środowiska zapewnił w czwartkowym komunikacie, że na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  04.08.2017 14:09
  Korniki wraz z korą zostają w puszczy o czym min. Szyszko nie chce wiedzieć. Jego usuwanie chorych drzew nie przyniesie absolutnie żadnego pozytywnego efekt lecz odwrotnie - olbrzymie straty dla Puszczy i finansowe kary dla Polski.
 • Fidel Castro
  04.08.2017 14:27
  Oczywiście że odpowiedź pana Szyszki powinna być tajna.Nikogo nie powinno interesować co dzieje się w jego prywatnej puszczy.
 • Stanisław_Miłosz
  04.08.2017 15:41
  Cżęściowo Kukiz ma rację, częsciowo, bo czy np. każdą korespondencję rządu z NATO też się ujawnia?
  Rację ma, ale najpierw z oryginału powinien się z odpowiedzią zapoznać adresat, z oryginału, nie medialnego jazgotu! Trzeba adresatowi dać czas na zapoznanie się, a potem ujawnić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »