"Budujcie głębszą tożsamość Kościoła"

„Jednym z zadań Akcji Katolickiej jest nieustanna analiza sytuacji. Rodzące się problemy są wyzwaniem dla Kościoła i oczekiwaniem na reakcję z jego strony” – powiedział bp Jan Tyrawa do członków Akcji Katolickiej. W bydgoskiej parafii Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel odbyło się dziś spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

– Spotykamy się po to, aby szukać odpowiedzi na pytanie, co dalej mamy robić. Owo nieustanne poszukiwanie ma się przyczynić do udoskonalenia codziennej działalności – mówił biskup.

Hierarcha dodał, że Akcja Katolicka jest budowaniem głębszej tożsamości Kościoła, jego wiernych i całego społeczeństwa. Zwrócił uwagę na gorące dyskusje, które dotyczą m.in. zdejmowania krzyży, a co za tym idzie, rzekomego oddzielania Kościoła od państwa. – Ten rozdział istnieje. Tylko trzeba go umiejętnie pojmować. W przypadku szkoły placówkę prowadzi i kontroluje państwo. Kościół się w to nie miesza. Jednak do tej szkoły przychodzą ludzie religijni, a tego oddzielić się nie da – tłumaczył.

Nawiązując dalej do sprawy krzyży, biskup Tyrawa przypomniał, że symbol ten jest w Polsce obecny tysiąc lat. – Ktoś ten krzyż na ścianie powiesił. W związku z tym ci, którzy go nie wieszali, nie będą go ściągać. Ten krzyż budował całą tożsamość i historię naszego narodu i społeczeństwa – zakończył hierarcha.

Asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk zachęcił jej członków, aby byli świadkami nieustającej miłości, która będzie się przejawiać w otwieraniu na młodych, w pomocy dla biednych i odpowiadaniu na znaki współczesnych czasów. – Miłość jest zawsze wyzwaniem do przekraczania samego siebie. Jej znakiem jest krzyż. Każdy moment wychodzenia ku bliźniemu, kiedy rezygnuje się ze swego, jest znakiem krzyża i miłości – powiedział kapłan.

Miniony rok dla Akcji Katolickiej był czasem bardzo pracowitym. Jak mówi prezes Hanna Marchlik, upłynął on pod znakiem umacniania struktur, które już istniały. – To było jednocześnie realizowanie tematu duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”. To działania na rzecz ochrony życia – tego poczętego, ale i rodzinnego oraz społecznego, w którym uczestniczymy. Mamy szczęście, że naszym członkiem jest poseł lekarz, który wyjaśnił nam wiele spraw – powiedziała.

Działalność Akcji Katolickiej to także wiele wykładów i prelekcji. To m.in. dni skupienia, przygotowywanie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie czy obchody Roku Świętego Pawła i Kapłańskiego. W tym roku tematem wiodącym będzie pojęcie miłości, w którym zazębia się także ochrona krzyża. Członkowie planuję m.in. szerszą współpracę z Caritas. Główne cele rocznego programu określono w trzech punktach: otwarcie się na miłość, rozbudzenie dynamizmu ewangelizacyjnego i budowanie solidarności społecznej.

Obecnie na terenie diecezji funkcjonuje dwanaście oddziałów Akcji Katolickiej, z czego aż osiem w samej Bydgoszczy. Wszystkie skupiają prawie dwieście osób.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Niedziela
dzień
29°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
21°C Poniedziałek
rano
wiecej »