Do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dołączyły kolejne 3 polskie rodziny

Medale "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" w czwartek we Wrocławiu wręczyła potomkom trzech polskich rodzin ambasador Izraela Anna Azari. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje te medale od 1963 r.; uhonorowano nimi dotąd ponad 6,7 tys. Polaków.

Podczas uroczystości w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu ambasador Izraela Anna Azari podkreśliła, że tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym.

"Nasz ambasada z uporem poszukuje kolejnych bohaterów, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. I z każdym rokiem wręczamy kolejne tytuły i nie ustaniemy w tej pracy. Dziękuję wszystkim, gratuluję rodzinom" - powiedziała ambasador.

Latem 1943 r. trzydziestoletni Simon Turkel po ucieczce z obozu pracy dla Żydów, dotarł do domu Rodziny Czarny w Eleonorówce koło Tarnopola na Kresach. Aniela Czarny była jego koleżanką z gimnazjum. Aniela wraz ze swoim młodszym bratem Aleksandrem postanowiła mu pomóc. Turkel przebywał u nich w kryjówce przez około pół roku - do końca marca 1944 r.

Medal dla nieżyjących już Anieli i Aleksandra odebrali żona Aleksandra - Zuzanna Czarny oraz syn Anieli - Jerzy Kołaczkowski. "Jestem dumna z ich odwagi. Mój mąż z pewnością ucieszyłby się z tego wyróżnienia. Dziękujemy za pamięć o nim i o jego siostrze Anieli" - powiedziała Zuzanna Czarny.

Tytułem wyróżniono też pośmiertnie Emilię Korobiec, w której domu w miejscowości Porzecze (woj. pomorskie) Borys i Gitel Smolnik ukrywali się ponad dwa lata. "Jestem wzruszona i zaszczycona, ze Instytut Yad Vashem uhonorował moją babcię i upamiętnił jej zachowanie i czyny" - powiedziała odbierając medal wnuczka nagrodzonej Ewa Wiesława Trusow.

Nagrodzone pośmiertnie zostało też małżeństwo Tekla i Karol Krzynowy. Bracia Monio i Emil Gotlib oraz syn Emila Zygmunt uciekli ze swojego miasteczka Kupicynek i dotarli do wsi Kobrówka na Kresach do gospodarstwa państwa Krzynowych. Dzięki pomocy odważnych gospodarzy spędzili kilka miesięcy w kryjówce od jesieni 1943 r. do wiosny 1944 r.

Medal odebrały dzieci: Józef Krzynowy, Krystyna Chmielewska, Halina Perka. "Dziękujemy za pamięć o naszych rodzicach i ich uhonorowanie za to, co zrobili" - powiedział Józef Krzynowy.

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym. Odznaczenie do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26513 osób, w tym 6706 Polaków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »