USA: Nowe zarzuty wobec Romana Polańskiego

Kobieta, którą jej adwokat Gloria Allred przedstawiła jako "Robin", oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej w Los Angeles, że w 1973 roku, gdy miała 16 lat, reżyser Roman Polański wykorzystał ją seksualnie.

Według Allred do seksualnego wykorzystania 16-latki przez reżysera miało dojść w południowej Kalifornii. Jej klientka odmówiła jednak podania szczegółów. Allred podkreśliła, że chociaż sprawa jest już przedawniona, to "Robin" może złożyć zeznania, jeśli reżyser stanie przed sądem w związku z innymi oskarżeniami o przestępstwa seksualne.

"Robin" powiedziała, że przerwała milczenie, by było wiadomo, że są kolejne nieletnie ofiary.

Polański jest oskarżony o to, że w 1977 r. podał środki usypiające i alkohol 13-letniej wówczas Samancie Gailey (obecnie Geimer) i doprowadził ją do poddania się aktowi seksualnemu w domu aktora Jacka Nicholsona. Zgodnie z ustawodawstwem stanu Kalifornia każdy kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt.

Podczas procesu reżyser przyznał się do seksu z nieletnią, po tym jak w ramach nieformalnej ugody prokuratura obiecała mu rezygnację z innych zarzutów. Spędził 42 dni w więzieniu, skąd został warunkowo zwolniony. Nie czekając jednak na wyrok opuścił w 1978 r. Stany Zjednoczone obawiając się - jak twierdził - że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Polański mieszka i tworzy obecnie we Francji i w Szwajcarii, często odwiedza również Polskę. Zarówno Szwajcaria, jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Francja nie ma umowy o ekstradycji z USA.

Roman Polański próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie, ale jego wysiłki nie przyniosły żadnego rezultatu.

Na początku kwietnia sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia odrzucił prośbę reżysera o zakończenie jego sprawy i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

Geimer kilkakrotnie oświadczała, że przebaczyła Polańskiemu a w 2008 r. wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy aby "zaoszczędzić dalszych cierpień jej i rodzinie".

W 2010 roku brytyjska aktorka Charlotte Lewis, również reprezentowana przez Glorię Allred, która specjalizuje się w przypadkach przemocy seksualnej, oskarżyła reżysera, że zmusił ją do seksu, gdy miała 16 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  16.08.2017 07:44
  Trzeba w końcu dokonać ekstradycji tego typa do USA! Niech odpowie za swoje czyny. Ale u nas panuje trybalizm i swoich nie wydają. To tak a'propos zmian w sądownictwie i wymierzania odpowiedzialności pewnym osobom.
 • (wujek) Olek
  16.08.2017 09:04
  Znając dobrze ducha lat 70-tych na zachodzie, wątpię, że ta pani czuła sie wtedy pokrzywdzona, wręcz przeciwnie. Wtedy "wyzwolenie seksualne" było bardzo szeroko pojęte, zobacz np. film "Bilitis". A dzisiaj ma dlatego okazję medialnie zabłysnąć. Win (wtedy), win (dzisiaj) ...
 • Gość
  16.08.2017 10:51
  Powinni już dać spokój Polańskiemu, zwłaszcza, że: 1) żadnego gwałtu nie było (zapis "każdy kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt" jest kuriozalny), 2) sprawa się przedawniła, 3) "ofiara" mu przebaczyła, 4) w wielu krajach na świecie jest legalne współżycie (również małżeństwa) z osobą 13-letnią, 5) pojawienie się nowej (wątpliwej) "ofiary" po tylu latach (również przedawnione) jest tylko chęcią zemsty i dokuczeniu Polańskiemu i wyłudzeniu odszkodowania. Jeżeli już, to Polańskiego należałoby wysłać do spowiedzi, a nie do więzienia. Nazywanie Polańskiego "pedofilem" też nie jest uprawnione, bo nim nie jest. A ta dziewczyna wówczas wyglądała na starszą niż była.
 • Gość
  16.08.2017 11:13
  @Gość z 10:51 Nie masz o sprawie, czy może piszesz na zamówienie broniąc tego typa? Mam wrażenie, że jak to kiedyś powiedziała Kopacz, PO wynajęło trolli do propagandy internatowej, a teraz dostali polecenie bronienia Polańskiego. Są kraje, gdzie sprawiedliwość jest sprawiedliwością. 1) nie każdy kontakt z dzieckiem jest traktowany jako gwałt, ale stosunek seksualny - czyli wykoślawiasz fakty! 2) zapis, że każdy akt seksualny z dzieckiem jest gwałtem ma bardzo głęboki sens, bo dziecko ze względu na swoją niedojrzałość nie może podjąć w pełni świadomej decyzji co do współżycia seksualnego, a więc takie współżycie jest gwałtem na nim i powinno być karane jako gwałt. 3) Sprawa wcale się nie przedawniła, bo Polańskiego wciąż ściga wymiar sprawiedliwości USA, a tam najpoważniejsze przestępstwa się nie przedawniają. 4) Nie w wielu, ale w niektórych krajach na świecie współżycie seksualne z dzieckiem nie jest karane. Trzeba jednak dodać, że są to kraje islamskie, a fałszywy prorok Mohammad współżył z 9latką. Jak widać lewacy tak wyobrażają sobie stosunki w Polsce. 5) A skąd "wiesz", że ta nowa ofiara kieruje się "chęcią zemsty"??? Znasz tę osobę??? Czy może raczej takie wytyczne w sprawie obrony Polańskiego przyszły z centrali? 6) Nazywanie Polańskiego pedofilem jest uprawnione i tak to sklasyfikował wymiar sprawiedliwościowi USA, bo współżył z dzieckiem, a teraz okazuje się, że prawdopodobnie z niejednym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »