Kościół pragnie duchowego dobra księży

Media nie nagłaśniają pięknych postaw, tylko raczej sytuacje niewłaściwe, choć są nieliczne. Na pogoń za skandalami zwraca uwagę prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” z 13 stycznia.

Olbrzymia większość księży pracuje z poświęceniem, czyni wiele dobrego dla wiernych i całego społeczeństwa, gotowa zapłacić własnym życie, co nieraz się zdarza. Jednak media nie nagłaśniają takich pięknych postaw, tylko raczej sytuacje niewłaściwe, choć są nieliczne. Na pogoń za skandalami zwraca uwagę prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” z 13 stycznia. Kard. Cláudio Hummes nie przeczy występowaniu sytuacji bolesnych dla ofiar, ale i dla samego Kościoła. Przytacza przykład Irlandii, przypominając, że niektórzy biskupi w poczuciu własnej odpowiedzialności złożyli tam rezygnację z pełnionego urzędu. Nadużycia to „fakty w każdym razie bardzo poważne, przestępstwa, których Kościół nigdy, w żadnym wypadku nie może tolerować – stwierdza szef watykańskiej dykasterii. – Po obiektywnym ustaleniu odpowiedzialności za tak złe czyny trzeba zdecydowanie pójść w głąb, także odwołując się do zwykłego wymiaru sprawiedliwości”.

Wywiad nosi tytuł: „Postawa stanowcza i ojcowska, by bronić wiarygodności księży”. Zdaniem kard. Hummesa muszą oni odczuwać miłość, jaką ma do nich Kościół, zarówno przez modlitwę za nich w trwającym Roku Kapłańskim, jak przez ojcowską postawę biskupów. Kościół katolicki nie jest sekciarski, nie przejmuje się ludzkimi podziałami na prawicowców, lewicowców, postępowych i konserwatystów, po macierzyńsku otwarty na wszystkich. Tak było niedawno w przypadku anglikanów proszących o przyjęcie do naszej kościelnej wspólnoty. Kościół wychodzi naprzeciw księżom w sytuacjach nieregularnych, by mogli unormować swą sytuację i dzięki dyspensie kontynuować życie wiary w stanie łaski. Przeniesienie do stanu świeckiego, nawet za karę, służy duchowemu dobru kapłana. Żyjąc w małżeństwie, a więc nie zachowując celibatu, nie może on jednak powrócić do pełnienia posługi kapłańskiej. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zwraca też uwagę na pilną dziś potrzebę stałej formacji księży wszystkich grup wiekowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
13°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »