O konieczności postawienia człowieka w centrum wszelkich działań polityczno-administracyjnych oraz potrzebie ścisłej współpracy instytucji państwa z Kościołem mówił Benedykt XVI na dorocznym spotkaniu z władzami miejskimi i powiatowymi Rzymu oraz wojewódzkimi regionu Lacjum. Zaapelował, by troska o rodzinę, najsłabszych i zagubioną często młodzież stanowiła punkt wyjścia decyzji administracyjnych.
„Człowiek stoi w centrum działań politycznych; jego moralny i duchowy wzrost powinien stanowić pierwszą troskę tych, którzy zostali wezwani do kierowania społeczeństwem obywatelskim – mówił Papież. Fundamentalną rzeczą jest, by ci, którym dzięki zaufaniu obywateli powierzono odpowiedzialność kierowania instytucjami, dostrzegali priorytetową konieczność nieustannego poszukiwania dobra wspólnego. «Nie jest to dobro poszukiwane dla niego samego, ale ze względu na osoby, które należą do wspólnoty społecznej i które tylko w niej mogą rzeczywiście i bardziej skutecznie osiągnąć swoje dobro» (Caritas in veritate). Aby tak się stało, konieczne jest rozwijanie przez instytucje zdrowej dialektyki, ponieważ wspólnie podejmowane decyzje pozwolą na owocniejszy dla obywateli rozwój administrowanych terenów”.
W swym przemówieniu do władz Rzymu i Lacjum Benedykt XVI podjął też konkretne tematy, a wśród nich kwestię wznoszenia „dzielnic-sypialni” niszczących wszelkie więzi międzyludzkie, a co za tym idzie szkodliwych dla społeczeństwa. Zachęcał, by nowe osiedla były „godne człowieka” i na niego otwarte, chociażby poprzez oratoria dla najmłodszych czy kompleksy parafialne. Te ostatnie stają się nie tylko miejscem duszpasterstwa, ale i budowania społecznych więzi. Papież upomniał się o pozostawioną sobie samą młodzież, ludzi samotnych i chorych. Wskazał, że złączenie wysiłków państwa i Kościoła może tu przynieść dobre rezultaty.
Benedykt XVI najpierw spotkał się prywatnie z burmistrzem Rzymu, a także przewodniczącymi prowincji i regionu. Następnie w Sali Klementyńskiej przyjął na wspólnej audiencji wszystkich przedstawicieli władz administracyjnych. Takie spotkania w Watykanie stały się tradycją i odbywają się na początku nowego roku.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.