Ambasador Ukrainy Ołeksandr Mocyk odznaczył w środę ministra obrony narodowej Bogdana Klicha Orderem za Zasługi II stopnia za wysiłki na rzecz dwustronnej współpracy wojskowej.
"Prawie dziesięć lat temu, dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu pana Bogdana Klicha, wtedy wiceministra obrony, na Bałkany do udziału w misji KFOR wyruszyła pierwsza wspólna jednostka obu państw - batalion ukraińsko-polski" - powiedział Mocyk. Przypomniał, że żołnierze obu krajów współdziałali w Iraku, podkreślił też wsparcie Polski dla zacieśnienia współpracy Ukrainy z NATO.
Ambasador dodał, że ścisła współpraca wojskowa "w wymiarze praktycznym wzmacnia dwustronne partnerstwo strategiczne naszych krajów".
Klich powiedział, że uznaje ukraińskie odznaczenie nie tylko za potwierdzenie ze strony władz Ukrainy jego osobistego wkładu w przyjaźń polsko-ukraińską, ale także za "potwierdzenie słuszności drogi, którą podąża wielu Polaków". "Ta droga została przed laty wytyczona w wielkiej polskiej publicystyce emigracyjnej Jerzego Giedroycia, Juliusza Mieroszewskiego, której byłem zapalonym czytelnikiem w młodości i która ukształtowała mój pogląd" - powiedział szef MON.
"Ci wielcy polscy intelektualiści powiadali: +nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy+. Teraz i Ukraina, i Polska jest niepodległa, i myślę, że ten stan nigdy się nie zmieni. Ale dzisiaj możemy powiedzieć: nie ma bezpiecznej Polski bez bezpiecznej Ukrainy, nie ma bezpiecznej Ukrainy bez bezpiecznej Polski - to jest dewiza, która przyświeca mi zarówno w działaniach ministerialnych, jak i poza ministerstwem" - dodał.
"Kiedy już przestanę być ministrem, z tej drogi nie zejdę, i w innych miejscach, gdzie rzuci mnie los, także będę wierny tej zasadzie - nie ma bezpiecznej Polski bez bezpiecznej Ukrainy" - zapewnił. Wyraził nadzieję, że zarówno Polska, jak i Ukraina będą kontynuować politykę partnerstwa strategicznego.
Koncepcje wojskowej współpracy polsko-ukraińskiej powstały w połowie lat 90. ubiegłego stulecia. W marcu 1998 oficjalnie sformowano 700-osobowy Polukrbat - Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych. Do 2009 r. w jego skład wchodził też pododdział litewski. W listopadzie ubiegłego roku przedstawiciele ministerstw obrony Polski, Ukrainy i Litwy podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (Litpolukrbrig). Zaangażowanie w tworzenie i działanie brygady ma wspierać starania Ukrainy o integrację z NATO, zacieśnić współpracę wojskową tych trzech państw, ma też stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej Grupy Bojowej UE.
Obecnie trwają prace nad strukturą brygady. W 2011 roku jednostka ma osiągnąć wstępną gotowość, w pełni gotowa do działania ma być - jak się zakłada - w 2013 roku.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.