Kukiz: Kwestia reparacji nie jest dla mnie sprawą zamkniętą

Kwestia reparacji wojennych od Niemiec nie jest sprawą zamkniętą - podkreślił w rozmowie z PAP Paweł Kukiz. Jak dodał, Polska została bardzo poszkodowana w wyniku II wojny światowej; nie objął nas plan Marshalla, dostaliśmy się pod strefę wpływów sowieckich.

"Z całą pewnością Polska została bardzo poszkodowana w wyniku II wojny światowej i nie mówię tutaj o stopniu poszkodowania na tle innych państw świata. Została poszkodowana z tego powodu, że właściwie nie objął nas plan Marshalla, dostaliśmy się pod strefę wpływów sowieckich, a ta strefa raczej nie sprzyjała rozwojowi gospodarczemu Polski. Wręcz przeciwnie - pracowaliśmy na Związek Sowiecki" - podkreślił w rozmowie z PAP Paweł Kukiz.

W jego ocenie, w kwestii reparacji od Niemiec nie chodzi tylko o "sprawy materialne", o "pozostawiony majątek na Wschodzie", bo w rzeczywistości "nikt nie jest w stanie za żadne pieniądze wycenić istnień ludzkich". "Zabito mi dziadków: jednego zabili mi Niemcy, drugiego Rosjanie. To jest mimo wszystko pewna forma sieroctwa" - zaznaczył Kukiz. Te straty, podkreślił, "skutkują do tego pokolenia".

Jak zauważył lider Kukiz'15, przez 70 lat nikt nie ubiegał się o takie odszkodowania na drodze dyplomatycznej. "Takie sprawy załatwia się na drodze dyplomatycznej, załatwia się to przede wszystkim w kuluarach, a nie robi się z tego politycznego show" - dodał. Kukiz jest przekonany, "że znacznie więcej w tej sprawie ugrałoby się rozpoczynając od dyplomacji". "Takie przenoszenie sprawy na obszar publiczny to ostateczność" - ocenił polityk.

"Nie robiłbym tego w ten sposób, że najpierw ogłaszam narodowi, że będę domagać się reparacji wojennych od Niemiec, tylko taki komunikat ogłosiłbym pokazując dokumenty, że ubiegamy się już np. trzy lata, a oni (Niemcy) nic nie robią w tej kwestii" - podkreślił.

Jednocześnie polityk zauważył, że amerykański plan Marshalla, który służył odbudowie gospodarek krajów Europy Zachodniej po II wojnie światowej, objął Niemcy, które są teraz bardzo bogatym, wysoko rozwiniętym państwem. "W ich interesie również powinna być silna Polska. Dopóki nie zrekompensują Polakom tego, czego Polaków pozbawili ich przodkowie, sumienie nie powinno im dać spać spokojnie" - ocenił Paweł Kukiz.

O sprawie reparacji mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Lider PiS wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W opublikowanej w zeszłym tygodniu na stronie Sejmu ekspertyzie Biura Analiz Sejmowych dot. reparacji wojennych, stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują roszczenia odszkodowawcze od Republiki Federalnej Niemiec.

"Według powojennych szacunków straty i szkody materialne w mieniu państwowym i prywatnym, spowodowane przez Niemcy w związku z II wojną światową, wyniosły ponad 258 mld przedwojennych zł. W przeliczeniu na walutę dolarową wynosiły one około 48,8 mld dolarów amerykańskich, przy zastosowaniu kursu z sierpnia 1939 r., zgodnie z którym 1 dolar odpowiadał 5,3 zł" - czytamy w opinii BAS.

Z kolei zespół ekspertów niemieckiego parlamentu 28 sierpnia wydał opinię dotyczącą polskich roszczeń reparacyjnych od Niemiec za straty podczas II wojny światowej. Z opinii tej wynikało, że polskie roszczenia, zarówno państwowe, jak i indywidualne, są nieuzasadnione. Autorzy opinii zastrzegali, że przedstawione stanowisko nie jest oficjalnym stanowiskiem Bundestagu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Autor
  23.09.2017 21:33
  W jego ocenie, w kwestii reparacji od Niemiec nie chodzi tylko o "sprawy materialne", o "pozostawiony majątek na Wschodzie" - a majątek przejęty za Zachodzie? Spójrzmy prawdzie w oczy, skoro odwołujemy się (czyli: politycy) do takiej ekonomii: gdyby porównać cywilizacyjną jakość polskich Kresów do ziem przejętych od Niemiec po II wojnie światowej, z ich infrastrukturą, jakością wsi i miast, wyszłoby, że sporo Polska na tym zyskała.
 • Fryderyk
  24.09.2017 08:39
  Archetyp rodziny Kukiza to rodzina Kargula lub Pawlaka. Jego rodzina znalazła się w wyniku powojennej wędrówki ludów na ziemiach uzyskanych, które od czasów króla Kazimierza, zwanego przez niektórych Wielkim, do Polski legalnie nie należały. Do końca II WS były prawowitą częścią Niemiec.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  19°C Sobota
  noc
  24°C Sobota
  rano
  25°C Sobota
  dzień
  21°C Sobota
  wieczór
  wiecej »