Czternastolatek z Polski zagra w Cannes

Koncert e-moll Fryderyka Chopina wykona wieczorem w Cannes, podczas gali rozdania nagród Midem Classical Award, Jan Lisiecki. Krytycy muzyczni nazywają 14-letniego pianistę "arystokratą fortepianu" oraz "unikalnym talentem".

Lisiecki był we wtorek jednym z gości konferencji prasowej zorganizowanej na tegorocznych targach fonograficznych MIDEM w Cannes przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Przedstawiono na niej zagranicznym dziennikarzom plan obchodów Roku Chopina w Polsce i na świecie, przypominając, że zorganizowanych zostanie ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych. W niektórych z nich weźmie udział młody pianista.

"Zagram m.in. w Polsce, latem, podczas festiwalu +Chopin i jego Europa+. () Będzie też wiele koncertów w Kanadzie i w innych miejscach na świecie, które będą z związane z Rokiem Chopinowskim" - opowiadał PAP Lisiecki. Podczas wtorkowego koncertu w Cannes Lisiecki zagra z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Do wykonania Koncertu e-moll Chopina na targach MIDEM artysta przygotowywał się rok.

"To piękny koncert () Mam nadzieję, że w mojej interpretacji będzie interesujący i inny" - mówił pianista, zapewniając, że nie czuje tremy przez występem, bo granie koncertów to dla niego ogromna przyjemność. W muzyce Chopina młodego pianistę najbardziej urzeka romantyzm jego kompozycji.

"Zdecydowanie jest coś z tego we krwi przez to, że jestem Polakiem" - podkreślił. Oprócz utworów Chopina, które w tym roku ze względu na obchody Roku Chopina zdominowały repertuar Lisieckiego, artysta lubi wykonywać kompozycje Mozarta i Bacha. Rok 2010 ma być dla Lisieckiego rekordowy pod względem ilości koncertów, które wykona w Polsce i na świecie. "Jest ciężko, ale kocham takie życie. Kocham grać, sprawia mi to przyjemność i to jest najważniejsze" - mówił Lisiecki, który swój pierwszy profesjonalny koncert zagrał z orkiestrą Calgary Civic Symphony, mając 9 lat.

Pytany o to, jakiej muzyki sam słucha, Lisiecki odparł, że brakuje mu na to czasu. "Większość dnia gram muzykę, a kiedy nie gram, to podróżuję (). Wielu ludzi pyta mnie czy przeszkadza mi inna (poza klasyczną - PAP) muzyka. Zdecydowanie nie. () Ale ja nawet klasycznej muzyki nie mam czasu słuchać" - podkreślił.

Lisiecki urodził się w 1995 roku w Calgary w Kanadzie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Mount Royal College Conservatory. Jego rodzice są Polakami. "Mama jest z Gdańska, tata z Poznania. Polski był moim pierwszym językiem. Rodzice zaczęli mnie uczyć najpierw polskiego, tłumacząc, że żyjąc w Kanadzie nauczę się angielskiego bez problemu, ale polskiego - nie" - opowiadał Lisiecki.

Pytany o to, w którym języku myśli - ponieważ dodatkowo zna jeszcze francuski - nie mógł się zdecydować na odpowiedź. "To zależy. () Kiedy jestem w Kanadzie - myślę po angielsku, kiedy jestem dłużej niż tydzień w Polsce lub Francji, zaczynam myśleć po polsku lub francusku. Wszystko się wtedy powoli przestawia na inny język" - ocenił.

Młody artysta ma dwa obywatelstwa. W Kanadzie mieszka przez większą część roku, do Polski przyjeżdża kiedy pozwala czas, w sumie jest w Polsce około dwóch miesięcy w roku. "Zanim zacząłem grać na fortepianie, Polskę odwiedzałem co roku, teraz częściej, bo często gram w Polsce" - opowiadał pianista.

Podczas wtorkowej gali wręczone zostaną po raz pierwszy w historii Midem Classical Awards - nagrody w kategorii The Special Chopin Award. Za najlepsze nagranie kompozycji Chopina w historii fonografii wręczona zostanie nagroda The Best Ever. Za najlepsze nagranie mijającego roku przyznana zostanie nagroda New Recordings.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »