Koncert e-moll Fryderyka Chopina wykona wieczorem w Cannes, podczas gali rozdania nagród Midem Classical Award, Jan Lisiecki. Krytycy muzyczni nazywają 14-letniego pianistę "arystokratą fortepianu" oraz "unikalnym talentem".
Lisiecki był we wtorek jednym z gości konferencji prasowej zorganizowanej na tegorocznych targach fonograficznych MIDEM w Cannes przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Przedstawiono na niej zagranicznym dziennikarzom plan obchodów Roku Chopina w Polsce i na świecie, przypominając, że zorganizowanych zostanie ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych. W niektórych z nich weźmie udział młody pianista.
"Zagram m.in. w Polsce, latem, podczas festiwalu +Chopin i jego Europa+. () Będzie też wiele koncertów w Kanadzie i w innych miejscach na świecie, które będą z związane z Rokiem Chopinowskim" - opowiadał PAP Lisiecki. Podczas wtorkowego koncertu w Cannes Lisiecki zagra z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Do wykonania Koncertu e-moll Chopina na targach MIDEM artysta przygotowywał się rok.
"To piękny koncert () Mam nadzieję, że w mojej interpretacji będzie interesujący i inny" - mówił pianista, zapewniając, że nie czuje tremy przez występem, bo granie koncertów to dla niego ogromna przyjemność. W muzyce Chopina młodego pianistę najbardziej urzeka romantyzm jego kompozycji.
"Zdecydowanie jest coś z tego we krwi przez to, że jestem Polakiem" - podkreślił. Oprócz utworów Chopina, które w tym roku ze względu na obchody Roku Chopina zdominowały repertuar Lisieckiego, artysta lubi wykonywać kompozycje Mozarta i Bacha. Rok 2010 ma być dla Lisieckiego rekordowy pod względem ilości koncertów, które wykona w Polsce i na świecie. "Jest ciężko, ale kocham takie życie. Kocham grać, sprawia mi to przyjemność i to jest najważniejsze" - mówił Lisiecki, który swój pierwszy profesjonalny koncert zagrał z orkiestrą Calgary Civic Symphony, mając 9 lat.
Pytany o to, jakiej muzyki sam słucha, Lisiecki odparł, że brakuje mu na to czasu. "Większość dnia gram muzykę, a kiedy nie gram, to podróżuję (). Wielu ludzi pyta mnie czy przeszkadza mi inna (poza klasyczną - PAP) muzyka. Zdecydowanie nie. () Ale ja nawet klasycznej muzyki nie mam czasu słuchać" - podkreślił.
Lisiecki urodził się w 1995 roku w Calgary w Kanadzie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Mount Royal College Conservatory. Jego rodzice są Polakami. "Mama jest z Gdańska, tata z Poznania. Polski był moim pierwszym językiem. Rodzice zaczęli mnie uczyć najpierw polskiego, tłumacząc, że żyjąc w Kanadzie nauczę się angielskiego bez problemu, ale polskiego - nie" - opowiadał Lisiecki.
Pytany o to, w którym języku myśli - ponieważ dodatkowo zna jeszcze francuski - nie mógł się zdecydować na odpowiedź. "To zależy. () Kiedy jestem w Kanadzie - myślę po angielsku, kiedy jestem dłużej niż tydzień w Polsce lub Francji, zaczynam myśleć po polsku lub francusku. Wszystko się wtedy powoli przestawia na inny język" - ocenił.
Młody artysta ma dwa obywatelstwa. W Kanadzie mieszka przez większą część roku, do Polski przyjeżdża kiedy pozwala czas, w sumie jest w Polsce około dwóch miesięcy w roku. "Zanim zacząłem grać na fortepianie, Polskę odwiedzałem co roku, teraz częściej, bo często gram w Polsce" - opowiadał pianista.
Podczas wtorkowej gali wręczone zostaną po raz pierwszy w historii Midem Classical Awards - nagrody w kategorii The Special Chopin Award. Za najlepsze nagranie kompozycji Chopina w historii fonografii wręczona zostanie nagroda The Best Ever. Za najlepsze nagranie mijającego roku przyznana zostanie nagroda New Recordings.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.