Reklama

NATO i Rosja oficjalnie wznowiły współpracę wojskową

NATO i Rosja wznowiły oficjalnie współpracę wojskową, zawieszoną po wojnie w Gruzji w 2008 roku. We wtorek po raz pierwszy od tego czasu spotkali się przedstawiciele wojskowi NATO i Rosji, którą reprezentował szef sztabu generalnego gen. Nikołaj Makarow.

Reklama

Z Makarowem spotkał się w Brukseli także gen. Franciszek Gągor, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego - poinformowało dziennikarzy polskie przedstawicielstwo przy NATO.

Po spotkaniu przedstawicieli NATO i Rosji nie oczekiwano konkretnych decyzji, ma ono jednak otworzyć drogę do ściślejszej współpracy technicznej. Gen. Makarow rozmawiał z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, włoskim admirałem Giampaolo Di Paolą, przed oficjalnym spotkaniem z szefami obrony z 28 krajów członkowskich NATO.

Jak zapowiadano, mieli oni wspólnie debatować o współpracy m.in. w kwestii Afganistanu i walki z terroryzmem oraz piratami somalijskimi.

Spotkanie Rosja-NATO odbyło się w trakcie rozpoczętego we wtorek dwudniowego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO. Na marginesie tego posiedzenia, w którym ze strony polskiej uczestniczy gen. Gągor, spotkał się on z szefem rosyjskiego sztabu. Tematem ich rozmów był aktualny stan kontaktów pomiędzy siłami zbrojnymi Polski i Rosji.

Stosunki między NATO a Moskwą systematycznie poprawiają się po przejściowym ich zawieszeniu z powodu wojny rosyjsko-gruzińskiej. W maju zeszłego roku ministrowie spraw zagranicznych obu stron spotkali się na greckiej wyspie Korfu. W grudniu sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen rozmawiał w Moskwie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem.

Moskwa wyrażała kilkakrotnie chęć wsparcia międzynarodowej interwencji w Afganistanie, ponieważ obawia się, że powrót talibów do władzy w Kabulu mógłby zdestabilizować Azję Centralną i zagrozić jej własnemu bezpieczeństwu. Zgodziła się na transport dostaw do Afganistanu przez jej terytorium i korytarze powietrzne i wyszkoliła setki funkcjonariuszy afgańskich służb antynarkotykowych.

Szef NATO, jak i naczelny dowódca sił sojuszu w Europie gen. James Stavridis, informowali, że chcą szerszej współpracy z Moskwą, jaka mogłaby obejmować pomoc wojskową Rosji w utrzymaniu dużej floty helikopterów wojskowych produkcji radzieckiej używanych w Afganistanie. Przedstawiciele NATO chcieliby też, by Rosja dostarczyła afgańskim siłom zbrojnym i policji więcej używanych przez nie karabinów typu kałasznikow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama