W obchodach 65. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz bierze udział około 150 byłych więźniów niemieckiego obozu. Wśród nich jest Eva Moses Kor, Żydówka urodzona w Rumunii, która jako dziecko wraz z swą siostrą bliźniaczką, była ofiarą eksperymentów lekarza SS Josefa Mengele.
Siostry doczekały się wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.
Dziś do Oświęcimia 75-letnia Kor przyjechała z 55-osobową grupą amerykańskich nauczycieli i uczniów. Jest wśród nich syn Evy, Alex. W rozmowie z KAI przyznaje, że jest tu po raz piąty.
„Moje doświadczenie tego miejsca jest inne niż tych młodych ludzi, z którymi obecnie przyjechaliśmy, gdyż dorastałem na opowieściach mamy. W 1985 roku czułem się jakbym tu już był, gdyż znałem to z opowiadań. To jest to miejsce, gdzie moje mama i ciotka - bliźniaczki, na których eksperymentował Mengele - przeżyły. I możesz mi wierzyć lub nie, ale nigdy nie doświadczam tego negatywnie.To dla mnie powód do świętowania” – dodaje.
Zdaniem 16-letniego Calluma z Bloomington w stanie Indiana, który przyjechał z innymi do Oświęcimia na rocznicowe obchody, ten mroźny, styczniowy dzień wśród baraków obozów, zapamięta na długo.
„To doświadczenie na pewno otwiera oczy. Te emocje, które tu czujesz, zwłaszcza, gdy jest nami żyjący świadek, pani Kor. To wygląda bardzo realnie" – mówi nastolatek.
Sama Kor podkreśla, że przez długi czas nie mogła przebaczyć swoim oprawcom, jednak po pewnym czasie znalazła w sobie siłę, by to zrobić. „Wtedy poczułam się wolna. Ludzki duch jest silniejszy niż Mengele, Hitler, Auschwitz i naziści” – akcentuje Kor, która dziś towarzyszyć będzie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas zapalania zniczy pod pomnikiem ofiar.
Dziesięcioletnia Eva Moses Kor wraz ze swoją siostrą Miriam widnieją na słynnym zdjęciu zrobionym przez radzieckich fotografów zaraz po wyzwoleniu obozu. O swoich przeżyciach opowiada w książce, „Surviving the Angel of Death: The Story of a Mengele Twin in Auschwitz” (Przeżyć Doktora Śmierć: historia bliźniaków Mengelego w Auschwitz). Po jednym z zastrzyków Eva straciła przytomność i zapadła na ciężką chorobę. Rokowano jej śmierć, co oznaczało również wyrok śmierci dla bliźniaczki. Jednak obie przeżyły obóz.
Po wojnie Eva założyła Muzeum CANDLES poświęcone dzieciom, na których w obozach koncentracyjnych eksperymentowali naziści.
Miriam zmarła śmiercią naturalną 15 lat temu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.