Zmarł Ralph McInerny

W stanie Indiana, w USA, 29 stycznia br., zmarł w wieku 80 lat Ralph McInerny, wybitny katolicki autor, od ponad czterdziestu lat profesor Uniwersytetu w Notre Dame, dyrektor Centrum im. Jacquesa Maritain.

Ralph McInerny urodził się 24 lutego 1929 roku w Minnesocie. Swoją naukę rozpoczął w St. Paul Seminary, wielowyznaniowym instytucie, którego zasadniczym celem jest służba Bogu w świecie. Studia rozpoczął na Uniwersytecie w Minnesocie oraz na Uniwersytecie Laval w Quebeku, otrzymując tytuł magistra i doktora. W 1955 roku otrzymał stypendium Fulbrighta do Belgii.

Zainteresowania naukowe McInernego to  filozofia i teologia św. Tomasza z Akwinu, któremu poświęcił znaczną część swoich esejów i publikacji książkowych. Konsekwencją studiów nad Tomaszem z Akwinu było uznanie zmarłego profesora Uniwersytetu w Notre Dame za wybitnego eksperta w dziedzinie filozofii tomistycznej oraz uhonorowaniem go przez Amerykańskie Stowarzyszenie Filozofów Katolickich medalem św. Tomasza z Akwinu (spośród polskich filozofów do tego Stowarzyszenia należał o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP).

Jego pierwsza książka, powieść, ukazała się w 1967. Wraz z Michael Novakiem był współzałożycielem Crisis Magazine (1982 rok), obecnie znanego pod nazwą InsideCatholic (pismo uczciło pamięć Ralpha McInernego re – publikacją artykułu zmarłego filozofa, „Myślenie retrospektywne”).

W 2006 roku opublikował swoją autobiografię pod tytułem „Uciekłem sam, aby powiedzieć: Moje życie i moja rozrywka” ("I Alone Have Escaped to Tell You: My Life and Pastimes").

Dorobek naukowy Ralpha McInernego to około 67 książek oraz liczne artykuły publikowane w czasopismach katolickich.

Do głównych dzieł McInernego można zaliczyć „Nowe zagadnienia filozofii chrześcijańskiej”, „Św. Tomasz z Akwinu”, „Etyka tomistyczna. Filozofia moralna Tomasza z Akwinu”, ”Stopnie wiedzy: zbiór pism Jacquesa Maritaina”, „Poszliśmy w złą stronę z SW II. Wyjaśnienie kryzysu katolickiego”, „Przewodnik dla studentów po filozofii. Wprowadzenie do głównych zagadnień”. W Polsce wydano „Zagadnienia etyki chrześcijańskiej”, gdzie przedstawia koncepcję etyki chrześcijańskiej, polemicznej wobec propozycji E. Gilsona oraz J. Maritaina.

Nie są znane informacje co do daty i miejsc pogrzebu Ralpha McInernego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »