Prymas Polski: patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych

„Człowiek ewangelicznej wierności i uczciwości, prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych” – przypomniał w Święto Niepodległości prymas Polski abp Wojciech Polak, podkreślając dalej, że miłość ojczyzny domaga się i konkretyzuje we wspólnym i odpowiedzialnym działaniu.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej Mszy św. za ojczyznę w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wówczas to – jak przypomniał – po 123 latach niewoli i nocy zaborów Polska wybiła się na niepodległość, ponownie zaistniała na mapie Europy i obecności tej nie zdołały już zniszczyć ani szaleństwo faszyzmu, ani okowy komunizmu, ani nasze własne słabości i lęki, które po odzyskaniu wolności tak szybko przecież dały o sobie znać. 

„Już w 1920 roku, w liście pasterskim do narodu, biskupi polscy przypominali i wzywali swych rodaków: godnymi się stańcie najdroższego daru wolności przez wasze poświęcenie się dla Polski. Poświęcajcie dla niej wszystkie partyjne zawiści, wszelką rządzę panowania jednych nad drugimi, wszelkie jątrzenia, wszelkie jadowite kwasy, wżerające się w jej duszę i w jej organizm. We wspólnej jej miłości i we wspólnej potrzebie zjednoczcie się” – cytował historyczne wezwanie biskupów abp Polak podkreślając, że i dziś, rozeznając współczesne wyzwania, trzeba nam pamiętać, że „wolności można używać dobrze lub źle, że można, będąc wolnym, budować lub niszczyć”.

„Trzeba pamiętać, że prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie” – podkreślił Prymas tłumacząc, że tylko tak pojęta wolność przyczynia się do troski o nasz wspólny dom, o Ojczyznę, o każdą i każdego, kto nosi ją w sercu. „Miłość Ojczyzny domaga się zatem, byśmy, pomimo dzielących nas różnic i napotykanych trudności, wspólnie i odpowiedzialnie ją budowali” – zaznaczył abp Polak.

Hierarcha przestrzegał przy tym przed egoizmem indywidualnym, związanym z obojętnością na los wspólnoty narodowej, jak i przed egoizmem narodowym, „szaleńczym nacjonalizmem”, o którym św. Jan Paweł II mówił, że „kultywuje poczucie własnej wyższości, zamyka się na inne wspólnoty narodowe oraz wspólnotę ogólnoludzką”.

„Zatem człowiek ewangelicznej wierności i uczciwości, prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi” – powtórzył za papieżem prymas. 

Przypomniał też, że troska o ojczyznę to nie tylko dbanie o jej ekonomiczny rozwój i pomyślność, choć i one są ważne. To także troska o to, co nas łączy i wiąże, o życzliwość, solidarność, uczciwość i budowanie wspólnego dobra.

„Dla tych, którzy wierzą w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, i dla tych, którzy nie podzielają tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzą z innych źródeł, miłość ojczyzny konkretyzuje się w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne; w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji oraz w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych” – przypomniał prymas Polski. 

Metropolita gnieźnieński wspomniał także o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Jak mówił tegoroczna, wspólna modlitwa w Święto Niepodległości jest niejako czasem szczególnej wigilii, a więc wspólnego oczekiwania i przygotowania serc na Stulecie Niepodległej. 

„Prosimy dziś szczególnie, by Bóg otaczał ojczyznę naszą swoim błogosławieństwem i opieką, by wspomagał swoją łaską wszystkie jej dobre dzieła, by swoją miłością i miłosierdziem tłumił złość, nienawiść, lęki i słabości nasze i by na tej drodze On sam był naszym przewodnikiem – Ten, który jest Panem dziejów i historii naszej, i który wciąż nas wzywa, byśmy naszą modlitwą, pracą, naszym życiem i zaangażowaniem, budowali to wspólne dobro, któremu na imię Polska” – modlił się prymas Polski.

Tekst homilii Prymasa Polski oraz transmisja video z Mszy św. za Ojczyznę z katedry gnieźnieńskiej dostępne są na www.prymaspolski.pl.

Czytaj również o obchodach Święta Niepodległości:

 •  
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • GośćB
  12.11.2017 15:11
  Nie wierzę w ani jedno słowo biskupowi, który bierze udział w uczczeniu rewolty Lutra i wzywa o przyjmowanie wrogów chrześcijaństwa, czyli muzułmanów, do Polski. Poza tym słowa o "szaleńczym nacjonalizmie", czy oczywiste sugestie, że jacyś Polacy "zabiegają o dobro własnego narodu kosztem innych" ( o co chodzi?) są bezpodstawne i niesprawiedliwe.
 • Megi
  12.11.2017 21:24
  Nie bluźnij...waż słowa @1...prymas nie Jest Jezusem....prymas jest kapłanem, który powinien naśladować Pana Jezusa.....powinienTROSZCZYĆ SIĘ O NASZE ZBAWIENIE... przede wszystkim prymas w Miłości i pokorze winien uczyć nas ewangelicznej mądrości...wg złotej zasady...cezarowi co cezara....Bogu to co Boskie....dbając przy tym jako głowa KK w Polsce o naszej Ojczyzny i nas Polaków dobro wspólne.....
 • gosc
  13.11.2017 10:32
  Jesli kupuję polską żywność, polską odzież i polskie leki to działam dla dobra mojego narodu, kosztem producentów zagranicznych. Czy to jeszcze patriotyzm czy już nacjonalizm?
 • Bogdan
  14.11.2017 02:00
  Ks.Prymas broni nam dochodzić odszkodowań od Niemców ? Czy to suplement do hasła : wybaczamy i prosimy o wybaczenie ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Niedziela
  dzień
  13°C Niedziela
  wieczór
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »