W Świątyni Opatrzności Bożej, której budowę uchwalono, gdy królem Polski był Stanisław August Poniatowski, odbył się koncert "Mszy F-dur", skomponowanej przez jego krewnego...
Zinstrumentalizowana "Msza F-dur" po raz pierwszy została wykonana w Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas niezwykłego koncertu 11 listopada można było usłyszeć Iwonę Sochę, Małgorzatę Walewską, Andrzeja Lamperta i Przemysława Firka, a także Polską Orkiestrę "Sinfonia Iuventus", Chór "Artos" im. W. Skoraczewskiego, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Dzięki adaptacji akustycznej licząca ponad 120 tys. m sześc. Świątynia Opatrzności Bożej śmiało może konkurować już z najlepszymi salami koncertowymi, co można było usłyszeć nie tylko podczas koncertu "Przymierze", napisanego przez Michała Lorenca na otwarcie w ubiegłym roku. Niezwykłe wrażenia czekały także tych, którzy wzięli udział w tegorocznych uroczystościach 11 listopada w Wilanowie. A to dopiero początek wielkiego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
"Msza F-dur", utwór napisany przez księcia Michała Józefa Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I, pierwotnie był przeznaczony na głosy solowe, chór i organy. Partytura tego dzieła została odnaleziona dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w księgozbiorze British Museum. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej, postanowił nadać mu nowy, uwspółcześniony blask i był pomysłodawcą instrumentalizacji "Mszy F-dur" na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.
W ramach "Projektu Poniatowski" dzieło to będzie wykonywane w miastach związanych z życiem kompozytora - Rzymie, Paryżu, Lizbonie i Londynie - oraz w obu Amerykach.
- Wierzę, że realizacja tego przedsięwzięcia spowoduje włączenie zapomnianej dziś "Mszy F-dur" do kanonu muzyki oratoryjnej na równi z twórczością takich gigantów sztuki, jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Gioacchino Rossini - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.